Köpekler koronavirüsü koklayarak teşhis etmeleri için eğitilecek

İngiltere'de köpeklerin koronavirüsü koklayarak teşhis edip edemeyeceği araştırılacak
İngiltere'de köpeklerin koronavirüsü koklayarak teşhis edip edemeyeceği araştırılacak

Dünyada birçok ülke koronavirüsü tedavi edebilmek için hem ilaç hem de aşı çalışmalarına devam ediyor. İngiltere'de de koronavirüse karşı farklı bir yöntem uygulanacak. Köpeklerin, koku alma duyuları sayesinde semptomlar ortaya çıkmadan önce insanlarda yeni tip koronavirüs tespit edip edemeyecekleri araştırılacak.

İngiltere Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, özel olarak eğitilecek köpekler, virüsle ilgili yeni bir araştırmanın parçası olacak.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Durham Üniversitesi ve Tıbbi Teşhis Köpekleri adlı araştırma merkezinin iş birliği yapacağı çalışmaya, devlet de 500 bin sterlinlik fon sağlayacak.

Kanser, sıtma gibi hastalıkları tespit edebiliyorlar

Çalışmada kanser, sıtma ve parkinson gibi hastalıkları teşhis edebilen köpeklerin, semptom göstermeseler bile koku örneklerinden insanlarda koronavirüsü tespit edip edemeyeceği araştırılacak.

Çalışma nasıl olacak?

  • Çalışmanın ilk aşamasında, koronavirüs taşıyan ve taşımayan kişilerden koku numuneleri toplanacak. Daha sonra 6 köpek, numunelerden virüsü tespit edebilmeleri için kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak. Başarılı olunması durumunda köpekler, salgınla mücadelede kullanılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık Bakanı Yardımcısı James Bethell ise, çalışmanın virüsü tespit etmede hızlı sonuç almak açısından önemli olduğunu belirterek, "Kesinlik oranı önemli. Bu yüzden de bu deneme, bize 'Kovid köpekleri'nin virüsü güvenilir bir şekilde tespit edip edemeyeceğini ve yayılmasını durdurmada etkili olup olamayacağını söyleyecek" dedi.