Korona ile ilgili yeni bir detay daha ortaya çıktı: 11 gün sonra bulaşmıyor

Arşiv
Arşiv

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili Singapur'da yapılan yeni bir araştırmanın detayları ortaya çıktı. 73 koronavirüs hastasının incelendiği araştırmada, hastaların 11'inci günün ardından yapılan Covid-19 testlerinin pozitif çıkmasına rağmen hastalığı etrafa yaymadıkları belirlendi.

Çin'in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve 346 binin üzerinden insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını ile ilgili Singapur'da yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmada, Covid-19 hastalarının testlerde pozitif çıksa bile virüse yakalandıktan 11 gün sonra bulaşıcı olmadığı ortaya çıktı.

73 koronavirüs hastası üzerinde inceleme yapıldı

Koronavirüs vakalarının sayısı dünya genelinde 5 milyon 500 bini aşarken Singapurlu bilim insanlarından hastalığa ilişkin yeni bir araştırma geldi.

Singapur Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi ve Tıp Akademisi'nden bilim insanları 73 Covid-19 hastasını inceledi. Araştırmada, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan hastaların semptom (öksürük, ateş) göstermeden önceki iki gün ile virüs bulaştıktan 11 gün sonraya kadar bulaşıcı olduğu açıklandı. Bununla birlikte çalışmaya katılan gönüllülerinin 11 günün ardından izole edilmediği aktarıldı.

"Hastalığın ikinci haftasında canlı virüs bulunamadı"

Çalışmanın yazarları, "Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana biriken verilere dayanarak, semptomatik bireylerde bulaşıcı hastalık dönemi semptomların başlamasından yaklaşık iki gün önce başlar ve semptomların başlangıcının ardından yedi ile on gün sonrasına kadar devam eder. Aktif viral replikasyon ilk haftadan sonra hızla düşer. Çalışmamızda hastalığın ikinci haftasından sonra canlı virüs bulunamadı" ifadelerini kullandı.

Aktif olmayan virüs parçacıkları testleri yanıltabilir

  • Öte yandan, hastaların 11 günün ardından testlerde Covid-19 pozitif çıkmalarına rağmen hastalığı etrafa yaymadıkları belirtildi. Uzmanlar, vücutta kalan aktif olmayan virüs parçacıkları nedeniyle testlerin yanılabileceğini belirtti.

Bilim insanları, hastalığın yayılma yeteneği üzerine yaptıkları araştırmanın, hastanede tedavi olan Covid-19 hastalarının ne zaman taburcu edileceğine ve normal hayata dönebileceklerine dair karar alınmasına ilişkin yardımcı olabileceğini bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >