Koronavirüs ağaçlardaki polenler aracılığıyla 20 metre uzağa yayılıyor

Arşiv
Arşiv

Koronavirüsle ilgili yapılan yeni bir araştırma, COVID-19 enfeksiyon oranları ile polen yoğunluğu arasında doğrudan bir ilişki bulundu. Araştırma, ağaçlarla yayılan polenlerin virüs parçacıklarını yalnızca bir dakika içerisinde 20 metre uzağa taşıdığını ortaya koydu. Araştırmacılar, polen mevsimin yaşandığı aylarda iki metrelik sosyal mesafenin yeterli olmadığını vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yer alan Lefkoşa Üniversitesi’nden araştırmacılar, havadaki farklı parçacıkların koronavirüsün yayılmasına nasıl katkıda bulunduğunu simüle etmek için bir model oluşturdu. Ardından, COVID-19 enfeksiyon oranları ile polen yoğunluğu arasında doğrudan bir ilişki bulundu.

Araştırmanın başyazarı Dr. Dimitris Drikakis, "Bildiğimiz kadarıyla, modelleme ve simülasyon yoluyla, havadaki polen mikro taneciklerinin hafif bir esinti ile nasıl taşındığını ve açık havada kalabalığın hava yoluyla virüs bulaşmasına nasıl katkıda bulunduğunu ilk kez gösteriyoruz" dedi.

Araştırmadaki simülasyon görüntüleri
Araştırmadaki simülasyon görüntüleri

Bir dakika içinde tüm gruplara yayıldı

Physics of Fluids'te yayınlanan araştırma için ekip, mikroskobik parçacıkların virüsün yayılmasında oynadığı rolü araştırmak için bir model oluşturdu. Model, yaklaşık 10 kişilik daha küçük grupları ve yaklaşık 100 kişilik daha büyük grupları simüle etti. Araştırmacılar, grubun rastgele üyelerinin COVID-19 olduğunu ve virüs parçacıkları saldığını varsaydı.

Ardından uzmanlar, ABD'deki "tipik bir bahar gününün" sıcaklıkları, rüzgar hızı ve nemi ile havada dolanan yaklaşık 10 bin polen bulutunu modele ekledi. Söz konusu polen bulutlarının tüm gruplardan geçmesi sadece bir dakika sürdü. Bilim insanları her bir polen tanesinin yüzlerce koronavirüs parçacığı taşıyabileceğini söyledi.

Araştırmadaki simülasyon görüntüleri
Araştırmadaki simülasyon görüntüleri

Polen mevsiminde iki metrelik sosyal mesafe yeterli değil

Çalışmanın yazarlarından Dr. Talib Dbouk, “Önemli zorluklardan biri, tamamen gerçekçi bir olgun söğüt ağacı ortamının yeniden oluşturulmasıydı. Buna binlerce ağaç yaprağı ve polen tanesinin, yüzlerce gövde ve ağaçtan yaklaşık 20 metre uzaklıkta 100 kişilik bir kalabalığın gerçekçi bir şekilde toplanması dahil edildi” dedi.

Simülasyon, polenlerin koronavirüsü en az 20 metre uzaya taşıyabileceğini ve polen oranın yüksek olduğu bölgelerde iki metrelik sosyal mesafenin yeterli olmayacağını ortaya koydu.

Araştırmadaki simülasyon görüntüleri
Araştırmadaki simülasyon görüntüleri

Polenlerin çok olduğu bölgelerde daha çok vaka görüldü

Ekip ayrıca, ABD’nin Ulusal Alerji Haritası’nda yüksek polen konsantrasyonuna sahip olduğu düşünülen alanlarda daha yüksek COVID-19 yayılımı görüldüğünü söyledi. Simüle edilmiş bulgularının potansiyel gerçek dünya kanıtını sağladığını da buldu.

Öte yandan, dünya genelinde COVID-19 salgını nedeniyle 180 milyon aşkın insan enfekte olurken yaklaşık 4 milyon kişi yaşamını yitirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >