Koronavirüse karşı 'mucize ilaç' diye çamaşır suyu sattılar: 7 kişi öldü

Koronavirüs iksiri olarak sattıkları ilaç
Koronavirüs iksiri olarak sattıkları ilaç

ABD'de bir baba ve oğlu, koronavirüse karşı mucize iksir ürettiklerini iddia etti. İksiri kullanan 7 Amerikalı hayatını kaybetti. Kolombiya'da yakalanan baba ve oğul 14 ila 17 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacak.

ABD’de koronavirüsü iyileştirdiğini iddia ettiği ‘mucize ilaç’ı (MMS) satarak 7 ABD’linin ölümüne neden olan Mark Grenon ve oğlu Kolombiya'da yakalandı. Kolombiyalı savcılar, ‘Mucize Mineral Çözeltisi’ veya MMS olarak adlandırılan maddenin, zehirli bir çamaşır suyu olduğunu açıkladı. Temmuz ayında Florida savcıları, Grenon ve üç oğlunu komplo kurmakla ve dolandırıcılıkla suçladı.

Çamaşır suyu satmışlar

Suçlamaların detayında Grenon ve oğullarının, koronavirüsü iyileştirmek için "mucize iksir" olarak bir tür zehirli çamaşır suyu sattıkları ifade edildi. ABD’de aranan Grenon ve bir oğlu, Kolombiya’da ortaya çıktı ve Kolombiya polisi tarafından yakalandı. Kolombiyalı yetkililer, Grenon'un ABD'ye iade edeceklerini açıkladı.

Dolandırıcı Mark Grenon
Dolandırıcı Mark Grenon

7 kişi hayatını kaybetti

Grenon, Florida kentinde kendi kurduğu bir kilisenin kardinali olduğunu iddia ediyordu. Grenon ve üç oğlu, ABD’de HIV gibi birçok hastalığa çare olduğunu iddia ettikleri ‘mucize ilaçlarını’ 2019’dan beri satışını yapıyordu. Salgının başlamasıyla koronavirüse de iyi geldiğini iddia ettikleri sözde ilacı kullanan 7 ABD’li, zehirlenerek hayatını kaybetti. Grenon ve bir oğlu daha sonra Güney Amerika kıtasına giderek oradaki ülkelerde MMS’i satmaya başladı.