Koronavirüse karşı yeni ilaç: Dünyada 50 hastanede denenecek

Dünyada 50 hastanede 'Remdesivir' ilacı denenecek
Dünyada 50 hastanede 'Remdesivir' ilacı denenecek

Koronavirüsle ilgili dünya genelinde çalışmalar hızla sürmeye devam ediyor. Dünyayı etkisine alan koronavirüsün yayılmasını engellemek için dünya genelinde 50 hastanede ‘Remdesivir’ maddesi test edilecek.

Almanya'nın Kiel Üniversitesi Tıp Merkezi ‘Remdesivir’ test etmek için bileşkenin Almanya'ya gelmesini bekliyorlar.

Virüsü engelleyecek tek madde olabilir

Kiel Üniversitesi İç Hastalıkları Kliniği Müdürü Profesör Stefan Schreiber, Koronavirüslerin insan vücudunda çoğalmasını engellediği düşünülen 'Remdesivir' birleşeninin bilinen eski bir madde olduğunu ifade etti ve ebola virüsü için geliştirildiğini söyledi. “Bu madde ile şu anda muhtemelen virüsü ve üremesini engelleyecek tek madde konumundadır” diyen Schreiber, umutların çok yüksek olduğunu vurguladı.

Remdesivir ilacı
Remdesivir ilacı

Schreiber, umutlu olduklarını dile getirerek test sonuçlarını Remdesiver bileşeni hakkında şunlara değindi:

“Doktorlarımız çok merakla bekliyor. Test sonucunda alacağımız ilk olumlu neticede doktorlarımız damar yoluyla hastalara uygulamaya başlamak istiyorlar. Hem virüsü taşıyan hem de virüsün yayıldığı yoğun bakım ünitelerinde yatan ve bu ilacın kullanılmasına müsaade eden hastalara uygulanacak ve her hasta yakından takip edilecek.”

'Remdesivir' bin kişi üzerinde araştırılacak

Kiel Üniversitesi hiper tansiyon uzmanı Dr. Rainer Noth, Remdesivir bileşkeni olan ilacı verdikleri hastalarda hızlı bir iyileşme beklediklerini ifade ederek, ilk hasta grubuna 5 gün, ikinci hasta grubuna ise 10 gün ilaç verildiği ve hastaların yakından takip edilerek alacağımız neticeyi merakla beklediklerini söyledi.

Almanya'da bin kişi üzerinde araştırılacak

Remdesivir ilacının Almanya'da bin kişi üzerinde araştırılacağı, Kiel Üniversitesi hastanesinin dışında Hamburg Münih ve Düsseldorf'taki hastanelerde de test edileceği açıklandı. Yapılan testlerin sonuçlarının üç ay içinde alınması bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >