Koronavirüse yakalananlar drone ile tespit edilecek

Çin'de termal görüntüleme teknolojisine sahip drone'lar ile ateşi yüksek olan insanlar tespit edilecek
Çin'de termal görüntüleme teknolojisine sahip drone'lar ile ateşi yüksek olan insanlar tespit edilecek

Çin'de koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1771'e çıktı. Ülkeyi ve tüm dünyayı alarm durumuna geçiren yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında drone'lar kullanmaya başlandı.

Çin resmi haber ajansı Xinhua tarafından yayınlanan videoya göre, Hunan eyaletindeki güvenlik güçleri, termal görüntüleme teknolojisine sahip drone'lar ile ateşi yüksek olan insanları tespit edebiliyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen kişilerin sayısı, 10 bin 644'ünün durumu ciddi olmak üzere 70 bin 548'e yükselirken, can kaybı ise 1'i Hong Kong'da olmak üzere 1771'e yükseldi.

Ne olmuştu?

  • Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.
  • İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.