Koronavirüsle ilgili önemli uyarı: Gevşemeyin, salgın üç yıl sürebilir

Arşiv
Arşiv

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının psikolojik yönlerini değerlendiren Psikiyatr Dr. Cumhur Boratav, salgının en az üç yıl sürebileceğini belirterek, "Gevşemeyin, aksine sakının" uyarısında bulundu.

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 899 binden fazla insan yaşamını yitirdi, 27 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı.

Koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, salgının psikolojik yönlerini değerlendiren Psikiyatr Dr. Cumhur Boratav, önemli uyarılarda bulundu. Salgın için "Üç yılı gözden çıkarın" diyen Boratav, "Gevşemeyin, aksine sakının" uyarısında bulundu.

"Üç yılı gözden çıkarın"

Gazeteci Semra Topçu'nun Youtube kanalında soruları yanıtlayan Boratav, haziran ayında yeni normale geçilmesini, ekonomiyi kurtarmak için alınmış bir karar olmasına rağmen "Dünyada salgın varsa ekonominizi kurtaramazsınız" diye yorumlarken, "Üç yılı gözden çıkarın ve durun, pozisyonunuzu koruyun" dedi.

"Sakın gevşemeyin"

Cumhur Boratav, ciddi bir gevşeme yaşandığını ve sonuçlarının ağır olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

  • "Bu kötü bir piyango, size de çıkabilir. Bu nedenle üç yılı gözden çıkarın, ona göre hazırlığınızı yapın, açılmayın, borçlanmayın, aman ha sakın gevşemeyin, aksine sakının."