20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Koronavirüsle mücadele tarzı değişiyor: Sağlıklı kişilere de test yapılacak

Koronavirüs test kriterleri değişiyor
Koronavirüs test kriterleri değişiyor

Türkiye'de normalleşme süreci devam ederken koronavirüsle mücadele tarzı da genişliyor. Hastalık belirtisi taşıyanlara hastanelerde yapılan testin kapsamı genişletilecek, sağlıklı kişilere de test uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hükümette yapılan çalışmalarda, normalleşme kararlarına rağmen salgın ile mücadeleye ilişkin yeni yöntemler değerlendiriliyor. Elisa testiyle yapılan bağışıklık analizinin ortaya çıkaracağı haritaya göre, toplumun hangi kesimlerine, hangi yaş ve meslek gruplarına düzenli test yapılması gerektiğine ilişkin karar verilecek. Bu gruplara düzenli aralıklarla test yapılarak tarama sürdürülecek.

Sağlıklı kişilere de test yapılacak

Halen şikayeti olanların sağlık kuruluşlarına başvurması durumunda yapılan testin, sağlıklı kişilere de yapılmasına ilişkin planlama yapılıyor. Bu nedenle test yapma kriterleri de değişiyor. Toplumdaki virüs yükünü saptamak amacıyla yapılacak bu testlerin bölgesel, yerel karantinaları beraberinde getirebileceği, bir şehrin farklı yerlerinde hayatın normal devam edebileceği belirtiliyor.

Türkiye'nin koronavirüs raporu
Türkiye'nin koronavirüs salgınına ilişkin ilk bilimsel veri çalışması Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü'nün başkanlığında yapıldı. 125 hastaneden 1014 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştırma, 'The New England Journal of Medicine' dergisinin ön baskısında yayınlandı.

Lokal izolasyon yaygınlaşacak

Yapılan toplantılarda, soğuk algınlığı veya nezle gibi şikayeti olanlara da test yapılması değerlendiriliyor. Uzmanlar, "Test kapasitesi arttıkça virüs bulaşmış kişiler lokal olarak izole edilecekler. Apartman apartman, mahalle mahalle bu yapılıyor. İlerleyen süreçte, lokal izolasyon yöntemi daha çok yaygınlaştırılacak. Tüm şehirde kısıtlamalar getirilmesi yerine, virüs bulaşan kişiler ile temaslıların izole edilmesi sağlanacak" dediler.

Riskli gruptakilere düzenli test

  • Bu çalışmalar planlanırken uzmanlar, "Sadece temaslılara değil, ikinci çemberde olan kişilere de test yapılması gündeme gelmeli. Bunun için trafik polisleri, askeri kışlalarda bulunanlar, güvenlik görevlileri, banka çalışanları, berberler ve kuaförler, kasiyer, garson, uçaklardaki kabin görevlileri gibi görevlerdeki kişilere düzenli test yaparak çemberi daraltmalı" dediler.
İlginizi çekebilirTürkiye’nin koronafobi haritası çıkarıldı

İLGİLİ HABERLER