20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Koronavirüsünde ürküten rakam: 37 bin 559'a ulaştı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü sebebiyle ölenlerin sayısı 813'e yükselirken yeni tip Corona virüsün bulaştığı kişi sayısı 37 bin 559'a ulaştı. Koronavirüsü Çin dışında birçok ülkeye de hızla yayıldı.

Yeni tip koronavirüsün (2019-nCoV) görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumlarından derlenen bilgilere göre, koronavirüs Çin dışında 24 ülkeye ve Çin ile ihtilaflı Tayvan Adası'na yayıldı.

Salgın nedeniyle 813 kişi yaşamını yitirdi. Can kayıplarının 811'i Çin ana karasında, biri Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde ve biri de Filipinler'de yaşandı.

Çin ana karasında 37 bin 198, Hong Kong'da 26 ve Makao Özel İdare Bölgesi'nde 10 vakaya rastlandı. Tayvan'da ise 16 vaka görüldü.

Çin dışında koronavirüsün görüldüğü ülkeler ve vaka sayıları ise şöyle:

ÜlkelerVaka sayısı

Japonya:

96

Singapur:

40

Tayland:

32

Güney Kore:

25

Malezya:

17

Avustralya:

14

Vietnam:

14

Almanya:

14

ABD:

12

Fransa:

11

Birleşik Arap Emirlikleri:

7

Kanada:

6

İngiltere:

3

İtalya:

3

Hindistan:

3

Filipinler:

3

Rusya:

2

Nepal:

1

Sri Lanka:

1

Kamboçya:

1

Belçika:

1

İspanya:

1

İsveç:

1

Finlandiya:

1

Ne olmuştu?

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsü salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmeye başlamıştı.

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip corona virüsü, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü "acil durum" ilan etmişti.

İlk olarak Çin'in Hubei eyaletindeki Wuhan bölgesinde ortaya çıkmış olan yeni tip 'koronavirüs' hızla dünya ülkelerine yayılmaya devam ederken, güvenlik önlemleri de üst düzeye çıkarılmış durumda. Dünyanın bir numaralı gündemi olan virüsle ilgili çok ilginç videolar paylaşılmaya devam ediyor. Wuhan'da, bir evden çekilen görüntülerde, caddede virüs taraması yapılan genç bir çift, kamyonetin arkasındaki demir kutuya konup oradan götürülüyor.
İlginizi çekebilirCanan Karatay, koronavirüs reçetesini yazdı
İlginizi çekebilirKoronavirüsün bilançosu arttı, maske takmayana gözaltı geliyor

İLGİLİ HABERLER