Kuraklığa karşı gri su ve yağmur hasadı yöntemleri gündemde

Arşiv
Arşiv

Türkiye'de barajlardaki su seviyesinin yağış azlığı nedeniyle düşmesi, evsel atık suyun arıtılmasından elde edilen gri suyun kullanımı ve yağmur hasadı gibi alternatif su kaynaklarını gündeme getirdi.

Kuraklıkla birlikte barajlarda doluluk oranının düşmesi alternatif kaynakları gündeme getirdi. Yağmur hasadı ve gri su kullanımıyla şebeke suyundan yüzde 40 tasarruf sağlanabileceği belirtiliyor.

Ayazağa Yerleşkesinde uyguladığı yağmur hasadı yöntemiyle örnek olan İTÜ, kampüse kurulan yağmur suyu bahçeleri ile zemine uygulanan geçirimli betondan süzülerek doğal yöntemlerle arıtılan ve gölette toplanan suyu, temizlikte ve çevre sulamasında kullanıyor.

Yüzde 40 tasarruf sağlanabilir

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Gül Tanık, "Gri suyun yeniden kullanımıyla yüzde 30, yağmur suyu hasadıyla elde edilen suyun çeşitli alanlarda kullanımıyla da en az yüzde 10 olmak üzere toplamda şebeke suyundan yüzde 40 tasarruf sağlayabiliriz. Bu hem barajlarımızın üzerindeki yükü azaltır hem de suyu ciddi oranda verimli ve etkin kullanmış oluruz" dedi.

İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayriye Eşbah Tuncay ise, "Peyzaj mimarlığı uygulamalarında yeşilin de devreye sokularak yapılması gereken yöntemler kapsamında birtakım alternatiflerimiz var. Bunlardan biri, İTÜ kampüsünde uyguladığımız yağmur bahçesi. Bu sistem, kente de uygulanabilir bir model. Buradaki ana felsefe yağmur suyu hasadı" ifadelerini kullandı.

Gri su nedir?

  • Gri su, foseptik atığı dışında duştan, küvetten, lavabolardan vb. toplanan evsel atık suya verilen addır. Gri su, içme suyu kalitesinde olmayan geri kazanılmış su olarak tabir ediliyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >