Kuraklıkla mücadele eden Dubai'de yapay yağmur yağdırıldı

Arşiv
Arşiv

Hava sıcaklıklarının 50 dereceye kadar çıktığı Dubai'de yapay yağmur yağdırıldı. 50 santigrat dereceyi bulan sıcaklarla uğraşan şehirde, drone'lar yardımıyla yağmur yağdırıldı.

Dünyanın en kurak bölgelerinden biri olan Dubai’de sıcaklarla mücadele için yapay yağmur üretildi.

Yılda ortalama 78 milimetre yağış alarak dünyanın en kurak 10 ülkesi arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde Ulusal Meteoroloji Merkezi, yapay yağmur üretti.

Drone'lar yardımıyla yağmur yağdırıldı

İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden uzmanlarla beraber üretilen yağmurun, drone'lar ile bulutlara elektroşok verilerek oluşturulduğu aktarılırken Meteoroloji Merkezi tarafından yayımlanan videoda, teknolojinin uygulandığı bölgenin yoğun yağış aldığı ve karayolundaki araçların önlerini görmekte zorlandığı bildirildi.

Yağan yağmurda araçlar ilerlemekte zorlandı
Yağan yağmurda araçlar ilerlemekte zorlandı

Yağmur nasıl yağdırılıyor?

Independent’ın haberinde 'bulut tohumlama' olarak belirtilen yöntem yardımıyla yağmur yağdırıldığı aktarılırken drone'larla verilen elektriğin sonucunda bulutlardaki su damlacıklarının birleşerek yağış oluşturduğu belirtildi.

Çalışmanın yürütücülerinden Profesör Maarten Ambaum, yapay yağmur teknolojisine ilişkin bilgi vererek, "Damlalar birleşip yeterince büyük olduklarına yağmur olarak düşüyorlar" dedi.

Haberde, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2017 yılından itibaren ülkede yağmur üretmek için çalışma gerçekleştirdiği ve bu proje için 15 milyar dolar ödenek ayırdığının altı çizildi.