Kuvvetli rüzgar durdurdu: Yük gemileri limana demirlendi

Yük gemileri kuvvetli rüzgar nedeniyle Sinop doğal limanına demirledi
Yük gemileri kuvvetli rüzgar nedeniyle Sinop doğal limanına demirledi

Batı Karadeniz bölgesinde yük taşımacılığı yapan gemiler zor anlar yaşadı. Soğuk hava şartlarının etkisiyle saatte 43 kilometre hıza ulaşan rüzgar hareket etmeyi engelledi. Gemiler Sinop'un doğal limanında bekliyor.

Saatte 43 kilometre hıza ulaşan kuvvetli rüzgar yük taşımacılığı yapan gemicileri zorladı.

Bölgede etkili olan olumsuz hava koşulları üzerine uluslararası yük taşımacılığı yapan 20'ye yakın gemi kentin doğal limanına sığındı.

Burada bekleyişlerini sürdüren gemiler, hava şartlarının düzelmesinin ardından tekrar seyir alacak.

Gemidekilerin bekleme süresince tüm ihtiyaçları talep olması halinde Sinop Liman Başkanlığınca karşılanıyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Antalya'da hortum ve sağanaktan etkilenen seralarda hasar tespiti devam ediyor Antalya genelinde özellikle pazar ve pazartesi etkili olan sağanak nedeniyle seralarda su baskınları yaşandı. Hortum ve fırtına ise seralarda hasara neden oldu.

Antalya Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Nazif Alp, AA muhabirine, fırtına, hortum ve sağanağın Alanya ve Kumluca'da etkili olduğunu söyledi.

Sağanaktan etkilenen seralarda hasar tespiti devam ediyor
Sağanaktan etkilenen seralarda hasar tespiti devam ediyor

Bölgede ilk günden itibaren hasar tespit çalışmalarına başlanıldığını dile getiren Alp, "Ağırlıklı olarak Kumluca ve Alanya olmak üzere yaklaşık 2 bin dönümlük serada zarar tespit edildi. Alanya'da 6 mahallede 200 dönümde fırtına ve hortum nedeniyle seralarda hasar, 100 dönümde de su baskını belirlendi. Kumluca'da da 100 dönümde seralarda hasar, 1500 dönümde de su baskını yaşandı." diye konuştu.

Alp, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan meteorolojiden hava sıcaklığının düşeceği yönünde uyarı geldiğini belirten Alp, üreticilere zirai don konusunda seralarında gerekli önlemleri almaları yönünde çağrıda bulundu.

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca da kanal basması nedeniyle bazı seralarda su baskınları yaşandığını ifade etti.

Hasar oluşan seralarla ilgili sigorta yaptıran çiftçilerin TARSİM ile iletişime geçtiğini aktaran Karaca, "Üretimi etkileyecek çok ciddi bir hasar oluşmadı." diye konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >