'Limon, Rusya'da lüks yaşamın göstergesi'

Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

ABD'li yazar Lizzy Saxe, Rusya'da limonun zenginlik göstergesi olduğunu iddia etti. Saxe, Limoneira şirketinin CEO'su Harold Edwards ile yaptığı söyleşide 'limon sizlere neleri çağrıştırıyor?' sorusunun yanıtını aradı.

ABD'li gazeteci Lizzy Saxe, Rusya'da limonun ‘prestijli bir ürün' ve 'zenginliğin göstergesi' olduğunu yazdı.

Forbes dergisi için kaleme aldığı makalede limonu Rusya'da lüks yaşamın unsurlarından biri olarak tanımlayan Saxe, Kaliforniya menşeili Limoneira şirketinin CEO'su Harold Edwards ile yaptığı söyleşiye dayanarak, "Limon sizlere neleri çağrıştırıyor? Tazeliği mi? Yaz günlerini mi? Kıyı iklimini mi? Oysa Rusya'da ve Güneydoğu Asya'da görünüşe göre bu ürünü, kendilerini varlıklı bir konumda göstermek ve karşı tarafı etkilemek için kullanıyorlar" ifadelerini kullandı.

 Saxe, Rusya'da limonun ‘prestijli bir ürün' olduğunu iddia etti. yazdı.
Saxe, Rusya'da limonun ‘prestijli bir ürün' olduğunu iddia etti. yazdı.

"Onlar neden fazla limon tüketiyor"

Edwards'ın ‘Rusların dünyanın pek çok ülkesine göre kişi başına çok daha fazla limon tükettiğini' söylediğine dikkati çeken gazeteci, "Merak ettim, acaba çok fazla alkol tükettikleri için mi, yoksa çayı çok sevdikleri için mi bu böyle? Neden onlar bu kadar fazla limon yiyor?" diye sordu.

"Buna prestijli ürün derler"

Yazıya göre Edwards, ‘zengin Rusların yaşam tarzlarının ögeleri arasına limonu da katmayı çok sevdiklerini', çünkü bu ürünü satın alabilecek güçte olduklarını gösterdiğini belirterek, "Buna prestijli ürün derler" ifadelerini kullandı.

Yazar, limon yazısını Forbes dergisi için kaleme aldı.
Yazar, limon yazısını Forbes dergisi için kaleme aldı.

Rusya'da limon yetişmemesinin şaşırtıcı bir şey olmadığına dikkat çeken Saxe, "Orada yetiştirilmesi için çok soğuk ve bu ürünü uzaklardan, çok uzaklardan satın almak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle sarı renkli ve ekşi bu narenciye türü de orada pahalı" vurgusunda bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >