Liseli Burak canına kıydı: Babasından şoke eden 'Mavi Balina' iddiası

Burak K.
Burak K.

İstanbul'un Bağcılar ilçesinde 16 yaşındaki lise öğrencisi Burak K. , kendisini asarak canına kıydı. Muharrem K., oğlunun sürekli 'Mavi Balina' oyununu oynadığını ve bu nedenle intihar ettiğini öne sürdü.

İstanbul Bağcılar'a bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi'nde yaşayan Armağan- Muharrem K. çiftinin oğulları Burak, sabah saatlerinde yaşamına son verdi. Osmangazi Mesleki ve Teknik Lisesi'nde eğitim gören Burak K.'nin cansız bedeni, olay yerinde yapılan incelemenin ardından hastane morguna kaldırıldı.

Muharrem K., oğlu Burak'ın sürekli 'Mavi Balina' adlı oyunu oynadığını ve bu nedenle intihar ettiğini ileri sürdü.

Burak K.'nin cenazesinin, yarın memleketi Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Tellioğlu köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

Mavi Balina oyunu nedir?

İlk olarak Kırgızistan'da gençler arasında yaygınlaşan Mavi Balina oyunu, kısa süre içinde dünyanın dört bir tarafında birçok kullanıcıya erişmiş durumda.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla birlikte bu oyunun intihar vakalarını tetiklediğini bildirdi. Bu oyunu oynayan iki çocuk geçtiğimiz günlerde intihar girişiminde bulunmuş; dolayısıyla ailelerin özellikle tetikte olması gerekiyor.

Tema ise şöyle: Oyunda, çocukların tamamlanması için çeşitli görevler tanımlanıyor. Kademeli bir şekilde yapay zeka tarafından zorlaştırılan görevler, çocukları bir süre sonra baskı altına alıyor ve akabinde sürekli baştan doğan karakterin ölümsüzlüğü vurgulanıyor. Dolayısıyla çocukların bu durumdan özellikle etkilendiği belirtiliyor.