Londra-Dalaman uçağında olay çıkardı para cezası aldı

Uçakta olay çıkaran yolcuya para cezası verildi.
Uçakta olay çıkaran yolcuya para cezası verildi.

İngiltere'de Londra-Dalaman seferini yapan Jet2 Havayolları uçağında olay çıkararak uçağın savaş jetleri eşliğinde geri dönmesine neden olmakla suçlanan bir yolcuya, havayolu şirketi tarafından 85 bin sterlin para cezası verildi. Yolcuları ve bölge halkını korkutan Chloe Haines isimli yolcu tutuksuz olarak yargılanacak. Ayrıca Jet2 CEO'su Steve Heapy, bunun şimdiye kadar uçuşlarında tanık oldukları en ciddi olay olduğunu söyledi.

Uçuş sırasında uçağın kapısını açmaya çalışan ve yolcuları tehdit ettiği öne sürülen 25 yaşındaki İngiliz yolcu Chloe Haines'e ayrıca şirket tarafından ömür boyu uçuş yasağı getirildi. Yolcuların ifadesine göre, kabin görevlilerine saldırdığı belirtilen Chloe Haines kokpite girmek istedi.

Daha sonra uçağın kapısını açmaya çalışan Haines uçuş personeli ve yolcular tarafından zapt edildi.

Savaş uçakları eşlik etti

Bu sırada kuleye kaçırılma sinyali gönderen uçak kalkışından 45 dakika sonra İngiliz Hava Kuvvetleri'ne bağlı iki Typhoon eşliğinde Stansted Havalimanı'na geri döndü. Bölgede yaşayan birçok kişinin ses hızını aşan savaş uçaklarının çıkardığı gürültüden paniğe kapılarak, 999'u aradıkları ve patlama ihbarında bulundukları belirtiliyor.

Yolcu uçağında yaşanan kriz herkesi korkuttu
Yolcu uçağında yaşanan kriz herkesi korkuttu

Tutuksuz yargılanacak

Chloe Haines olaydan sonra gözaltına alınırken, geceyi Stansted'de geçiren diğer yolcular ertesi gün başka bir uçakla Dalaman'a gitti. Jet2 CEO'su Steve Heapy, bunun şimdiye kadar uçuşlarında tanık oldukları en ciddi olay olduğunu söyledi.

Heapy, "Bu yolcu, şimdi yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşmek ve uçağın geri dönmek zorunda kalmasından kaynaklanan tüm zararlarımızı karşılamak zorunda" dedi. Tutuksuz olarak yargılanan Chloe Haines 21 Ağustos'ta mahkemeye çıkarılacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >