Londra'daki işlemleri borsaya çekecek formül: Swap pazarı

Borsa İstanbul
Borsa İstanbul

Borsa İstanbul, Londra'da gerçekleşen işlemleri İstanbul'a çekecek olan 'Swap pazarı' için kolları sıvadı. BİST, tezgah üstü piyasalarda birbiriyle yaptıkları işlemlerin organize bir piyasada yapılabilmesi için düğmeye bastı. Peki Swap pazarı nedir? Likidite yönetimini kolaylaştırmak ve şeffaflaştırmak adına atılan bu adım ile Londra piyasalarında yapılan tegah üstü işlemlerin BIST'deki bu merkezi pazara çekilmesi ve finansal piyasaların çok daha yakından izlenmesi amaçlanıyor.

Borsa İstanbul AŞ, 'swap pazarı'nın başta bankalar olmak üzere tüm finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek şekilde borsada kurulması çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Swap pazarı nedir?

Döviz piyasaları için, dev adım. Borsa İstanbul, Londra'da gerçekleşen işlemleri İstanbul'a çekecek olan 'Swap pazarı' için kolları sıvadı. BİST, tezgah üstü piyasalarda birbiriyle yaptıkları işlemlerin organize bir piyasada yapılabilmesi için düğmeye bastı. Likidite yönetimini kolaylaştırmak ve şeffaflaştırmak adına atılan bu adım ile Londra piyasalarında yapılan tegah üstü işlemlerin BIST'deki bu merkezi pazara çekilmesi ve finansal piyasaların çok daha yakından izlenmesi amaçlanıyor.

Borsa İstanbul
Borsa İstanbul

Çalışmalar devam ediyor

Borsa İstanbul'dan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Uluslarası Finans Merkezi vizyonu doğrultusunda, Borsa İstanbul ve bağlı ortaklıkları Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu olarak Borsa İstanbul Grubunun, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın liderliğinde çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Yeni ürün ve yeni pazar işleme açıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başta olmak üzere, düzenleyici otoriteler ile koordineli bir şekilde Borsa İstanbul Grubunda yeni ürünler ve yeni pazarların işleme açıldığı ifade edildi.

Kurumlar, risklerini daha etkin kullanacak

Yatırımcılar açısından da Takasbank'ın merkezi karşı taraf olması nedeniyle daha güvenilir bir ortam yaratılarak, borsaya erişimi olan kurumların risklerini daha etkin yönetebilmelerine olanak sağlayacak. Finansal piyasalardaki borsaya erişimi olan kurumlar, vade, kur, faiz tipi farklılaşmalar gibi uyumsuzlukların yol açtığı risklerini daha etkin yönetebilecek.

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  • "Bu bağlamda, global finansal piyasalardaki en aktif pazarlardan biri olan swap pazarının başta bankalarımız olmak üzere tüm finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek şekilde borsamızda kurulması çalışmalarına başlanmıştır. Takasbank, Merkezi Karşı Taraf olarak bu pazardaki işlemlerin takasını gerçekleştirecek olup, küresel en iyi uygulamalara uygun olarak risk ve teminat yönetimi hizmeti verecektir. SWAP pazarının borsamızda faaliyete geçmesi ile birlikte çoğunlukla tezgahüstü piyasalarda gerçekleştirilen bu tür işlemlerin, ülkemizde organize bir piyasa güvencesinde de yapılabilmesinin önü açılmış olacaktır. Pazar işleyişinde piyasa yapıcılığı ve likidite sağlayıcılığı gibi temel hususlar tüm paydaşlar ile istişare edilerek kamuoyuna açıklanacaktır. İlk etapta döviz piyasaları için hayata geçirilmesi planlanan SWAP pazarı ile birlikte, Borsa İstanbul Grubu olarak yeni ürün ve pazarlar konusunda çalışmalara devam edilecektir. Ayrıca mevcut türev pazarlarımızın derinliğini ve ülke ekonomisine katma değerini artıracak çalışmalara hız verilecektir."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >