Maske takması için uyaran görevliyi kör etmişti: 4 yıl 6 ay cezası isteniyor

Şükrü Turan
Şükrü Turan

İstanbul Avcılar'da metrobüste maske takması için kendisini uyaran güvenlik görevlisini döverek tek gözünü kaybetmesine neden olan Ömer Senem hakkında 4 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 25 Haziran 2021'de şikayetçi Şükrü Turan'ın Şirinevler'e giderken, şüpheli Ömer Senem'i maskesiz görmesi üzerine uyarıda bulunduğu, taraflar arasında tartışma çıktığı ve tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu şüpheli Senem'in, Turan'a yumruk attığı belirtildi.

İddianamede Şükrü Turan'ın yumruk sonucu yaşamsal tehlike geçirmeksizin basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek ve vücuttaki kemik kırıklarının yaşam fonksiyonlarını orta derecede etkileyecek şekilde yaralandığı belirtildi.

Olay güvenlik kameralarına da yansımıştı
Olay güvenlik kameralarına da yansımıştı

4 yıl 6 aya kadar cezası istenebilir

Şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine dair deliller olduğu vurgulanan iddianamede, şüpheli Ömer Senem'in "Kemik kırılmasına neden olacak şekilde kasten yaralama" suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Ayrıca iddianamede Ömer Senem'in, kendisini dövdüğü ve hakaret ettiğini iddia ettiği Şükrü Turan hakkında şikayetçi olduğu hatırlatıldı. İddianamede Turan hakkında başlatılan soruşturmanın da devam ettiği kaydedildi. Tutuksuz şüpheli Ömer Senem, önümüzdeki günlerde iddianameyi kabul eden Küçükçekmece 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

"En ağır cezayı almasını istiyoruz"

Şükrü Turan'ın avukatı Mustafa Alpağut yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

"Müvekkil maske takmayan bu kişiyi uyarırken sadece kendi sağlığını değil bütün bir toplumun sağlığını ve hassasiyetini düşünerek hareket etmiştir. Şüpheli hakkında açılan kamu davasında en ağır ceza maddelerinin uygulanması için beyanlarımızı ve şikayetlerimizi sayın mahkeme önünde de dile getireceğiz. Umut ederiz ki, şüpheli hakkaniyetli olarak verilecek ceza caydırıcı olur ve bu şekildeki vahim olaylar bir daha yaşanmaz."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >