Maskelerin satış fiyatı ve nerede satılacağı belli oldu

Arşiv
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, önceki akşam açıkladığı Kabine Toplantısı kararları arasında maske satışına izin verilmesine yönelik düzenleme de yer alırken, uygulamanın detaylarıyla ilgili bir genelge hazırlandığı öğrenildi. Hazırlanan genelgeye göre, cerrahi maske fiyatında üst limit '1 TL' olarak belirlenirken, marketlerde de maske satışı yapılmasının önü açılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maske satışının başlayacağının açıklanmasının ardından cerrahi maskelerin satış fiyatında üst limit ve nerelerde satılacağı da belirlendi.

Maske fiyatında üst limit 1 TL

Ticaret Bakanlığı ile medikal sektörün temsilcileri, yeni düzenlemeyle ilgili bir araya gelirken, genelgeyle market ve gross marketlerde de maske satılabilmesi için izin verileceği ifade edildi.

Tek kullanımlık maske nasıl kullanılır?
Ameliyat maskesi olarak da geçen tek kullanımlık maskelerin kullanımında dikkat edilecek noktaları derledik.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak olan düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından eczane, market ve gross marketlerde satışa sunulacak cerrahi maske ücretinde üst limitin ise 1 TL olması bekleniyor. Farklı türdeki maskeler için de farklı üst limitler belirlenecek.

Üst limitin altında da satış yapılabilecek

Eczane ya da marketler isterse belirlenen üst limitin altında satış yapabilecek; ancak, bu rakamın üstünde satışa izin verilmeyecek. Maske satışının başlamasıyla birlikte kurumlar da eczane ve marketleri sıkı bir şekilde denetleyecek. Denetimlerin Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılacağı öğrenildi.

Siyah nano maskeler korur mu?
Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, "Siyah nano maskeler ancak cerrahi maskenin üzerine süs olarak takılabilir, korunmak için uygun değil N95 ve FFP2 maskeler karbondioksit biriktiği için bayılmalara neden olabilir, günlük kullanılmamalıdır." dedi.

"Üretim ve tedarik sorunu yok"

Yeni düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlayan TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, şunları söyledi:

"Satışların yarından itibaren (çarşamba) başlamasını bekliyoruz. En başından beri doğru organizasyonla maske sorunu yaşanmayacağını söylüyorduk. Dün de üretim ve tedarik sorunu yoktu bugün de yok. Bunu yetkililere anlattık. Dağıtım ve organizasyonda doğru noktaya gelindi. Bu şekilde vatandaşın maskeye rahat ulaşımı sağlanacak. Göreceksiniz raflarda maske kalacak."