Matematiksel formül bulundu: Depremi önceden tahmin edebilecekler

Arşiv
Arşiv

İskoçya'da araştırmacılar depremleri önceden tahmin edebilen matematiksel bir model geliştirdiklerini duyurdu. Söz konusu formülle fayların merkezinde bulunan bir kaya türünün gücü değerlendirilerek, meydana gelecek depremin şiddeti tahmin edilebiliyor.

İskoç bilim insanları, dünya genelinde depremlerin tahmin edilme şeklini değiştirebilecek yeni bir matematiksel model üretti.

Heriot-Watt Üniversitesi ve İngiliz Jeoloji Araştırmaları (BGS) ortaklığında kurulan Lyell Center'dan jeologlar, laboratuar deneylerine başvurmak yerine matematik biliminden yardım aldılar.

Kaya türünün gücünü tahmin etmeye çalıştılar

Bilim insanları, depremlerin meydana geldiği dünyanın kabuğundaki fayların merkezinde yatan ve “Fillosilis” adı verilen bir kaya türünün gücünü tahmin etmeyi amaçladı.

  • Fillosilikatlar fay hatlarında küçük plakalar veya tabakalar formunda bulunuyor. Birbirlerine baskı uygulayıp yer değiştirmeye çalıştıklarında ise deprem meydana geliyor. Depremin şiddetini belirleyen kritik faktörü fillosilikatların sürtünme gücü oluşturuyor.

Kayaların davranışı laboratuvarda inceleniyor

Depremler fillosilikat kayadaki mikroskobik hareketlerle başlıyor. Ancak bu küçük hareketlerden büyük ve yıkıcı bir deprem meydana gelebiliyor.

Kayaların davranışı laboratuvarda incelenebilir. Fakat araştırmacılar, Dünya yüzeyinin derinliklerindeki koşullar karmaşık ve laboratuvar koşullarında tekrarlanmasının oldukça zor olduğunu belirtiyor.

İskoç aratırmacılar bu nedenle matematiksel modellemenin devreye girdiğini ve geliştirdikleri formülün Afillosilikatların sürtünme gücünü laboratuvarda elde edilemeyecek şekillerde tahmin etmelerini sağladıklarını açıkladı.