Melania Trump'ın çocuklara kitap okurken maske takmaması tepki çekti

Melania Trump çocuklara masal etkinliğinde maske takmayına eleştirilerin odağına yerleşti
Melania Trump çocuklara masal etkinliğinde maske takmayına eleştirilerin odağına yerleşti

ABD'de First Lady Melania Trump'ın çocuklara kitap okuduğu etkinlikte maske takmaması tepki çekti. Beyaz Saray yaptığı açıklamada bütün protokollere uyulduğunu ve etkinliğe sadece iki çocuğun katıldığını ifade etti.

Beyaz Saray, Washington D.C.'deki Ulusal Çocuk Hastanesi'ne gerçekleştirdiği yıllık ziyarette maske politikasını ihlal ettiği iddialarına karşı First Lady Melania Trump'ı savundu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Bayan Trump'ın hastanenin avlusunda sosyal mesafeli küçük bir grup hastaya ve ailelerine öyküler okuduğu belirtildi.

Açıklama, First Lady'nin son üç yıldır düzenlediği hastanedeki hastalara tatilde hikaye saati etkinliği kapsamında Salı günü maskesiz bir şekilde çocuk kitabı okuması üzerine yapılan eleştiriler üzerine yayınlandı.

"Önlemler alındı"

Beyaz Saray, "Süregelen koronavirüs salgını sebebiyle etkinliğe bizzat katılanların sayısının sınırlandırıldığını, tüm misafirlerin ağız maskesi takmasının ve sosyal mesafeye riayet etmesinin zorunlu tutulduğunu" belirtti.

Basın açıklamasında, yerel yönergelerin ihlal edilmediği vurgulanarak, "Ziyaret, 1,8 metre yakınında kimsenin bulunmaması şartıyla bir yayın veya dinleyici kitlesi için konuşma yapan kişinin maske takmasının zorunlu olmadığı yönündeki Columbia Bölgesi sağlık yönergesini esas alan konuşmacılara yönelik hastane maske protokollerine uygun gerçekleştirilmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "First Lady tatil programı boyunca 4 katlı avludaki herkesten yaklaşık 4 metre uzaktaydı. Hastanenin 325 hasta odasında yayımlanan bugünkü ziyarette bu yönergeler izlendi" ifadeleri yer aldı.

Bu yıl etkinliğe yalnızca iki çocuk katıldı

Bu yılki toplantı salgın sebebiyle önemli ölçüde daraltıldı. Katılımcılar arasında sadece iki çocuk bulunurken, odadaki görevliler ve hastane çalışanları maske ve yüz siperliği taktı. Dinleyicilerin geri kalanıysa etkinliği canlı yayından izledi.

Bu ilk olay mı?

  • Geçmişte hem Başkan hem de First Lady, ABD'de 16 milyondan fazla teyitli vakaya ve 300 binden fazla ölüme sebep olan salgın sürecinde maske takmaya yönelik gevşek yaklaşımları sebebiyle eleştirilere maruz kalmıştı. First Lady, Başkan Donald Trump ve oğulları Barron dahil olmak üzere ABD Başkanı'nın ailesine daha önce koronavirüs bulaşmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >