Mescid-i Aksa’da baskı devam ediyor: Biri çocuk 7 kişi hayatını kaybetti

Filistinlilerin çoğu plastik mermiler, sersemletici bombalar ve polis copuyla dövülme sonucu yaralandı
Filistinlilerin çoğu plastik mermiler, sersemletici bombalar ve polis copuyla dövülme sonucu yaralandı

Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da dün sabaha karşı İsrail güçleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışmalar cuma namazından sonra da etkisini gösterdi. İsrail güçleriyle Filistinliler arasında dün sabah erken saatlerde çatışma çıktığı belirtilirken 152’den fazla kişinin yaralandığı, 400 kişinin ise İsrail güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu. Filistin Kızılayı, Filistinlilerin çoğunun plastik mermiler, sersemletici bombalar ve polis copuyla dövülme sonucu yaralandığını duyurdu.

İsrail ve Filistinliler arasında Ramazan ayında tansiyon hızla yükselirken, Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da Cuma namazı sonrası çatışma çıktığı bildirildi. Çıkan çatışmalarda yaralıların olduğunu belirtildi. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’nın içinde yaptığı gözaltılar cep telefonu kameralarına yansıdı, Buna rağmen İsrail Dışişleri Bakanlığı iddiaları reddetti.

"Uluslararası toplum müdahale etmeli"

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın özerk bölgelerini yöneten Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Abu Rudeineh, uluslararası toplumun “İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırganlığını durdurmak ve işlerin kontrolden çıkmasını önlemek için derhal müdahale etmesi gerektiğini” söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise yetkililerin, Mescid-i Aksa’ya girmediğini öne sürerken haberlerin ‘sahte’ olduğunu iddia etti.

Ürdün’den de İsrail polisine yönelik kınama geldi. BM Orta Doğu barışı sağlama özel elçisi Tor Wennesland, tüm tarafları “durumu sakinleştirmeye yardımcı olmaya, kışkırtıcı söylemler yaymaktan kaçınmaya ve durumu tırmandırmak isteyenlere karşı seslerini yükseltmeye” çağırdı.

Fuat Oktay: Şiddetle kınıyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail’in mübarek ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet eden Müslümanlara yönelik müdahalesini ve çeşitli şehirlerde 7 masum sivilin yaşamını yitirmesine yol açan şiddeti kınıyoruz. Şehit olan Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyorum” dedi.

İsrail polisinin müdahalesinde 7 kişi hayatını kaybetti
İsrail polisinin müdahalesinde 7 kişi hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da olaya tepki göstererek, “Filistin'de, başta Cenin olmak üzere farklı şehirlerde İsrail güvenlik güçleri tarafından biri çocuk olmak üzere toplam yedi Filistinlinin ölümüne sebebiyet verilmesini ve bu sabah ibadet için Mescid-i Aksa’da bulunan Müslümanlara müdahale ederek yaralanmalara yol açılmasını kabul edilemez buluyor ve şiddetle kınıyoruz. Bölgede son günlerde artan gerilimden derin endişe duyuyoruz. Özellikle bu hassas dönemde, Mescid-i Aksa'nın statü ve maneviyatına yönelik tahrik ve tehditlere izin verilmemesinin önemini bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz. Olaylarda hayatını kaybeden Filistinli sivillere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ak Parti sözcüsü Çelik: Kabul edilemez

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, "İsrail güvenlik güçlerinin bu sabah Mescid-i Aksa'da Müslümanlara müdahalesi kabul edilemez. Biri çocuk yedi Filistinlinin ölmesine yol açan bu eylemleri şiddetle kınıyoruz" açıklamasında bulundu

Çelik şunları kaydetti: "Mescid-i Aksa’nın statüsüne ve maneviyatına dönük saldırılar ve tehditler hiçbir şekilde kabul edilemez. Uluslararası toplumu Mescid-i Aksa konusunda sorumluluğunu yerine getirmeye çağırıyoruz.

Hadiselerde hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Cumhurbaşkanımızın sık sık vurguladığı gibi kalıcı barış ve istikrarı desteklemeye devam edeceğiz. İki devletli çözümü, barış ve istikrarı tehdit eden her türlü şiddete karşıyız."

ABD'den taraflara çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’da Müslümanlara yönelik şiddetinden derin endişe duyduklarını belirterek gerilimin düşürülmesi için taraflara çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Kudüs'te Harem-i Şerif’te yaşanan şiddetten derin endişe duymaktadır. Tüm tarafları itidalli olmaya, kışkırtıcı eylemlerden ve söylemlerden kaçınmaya ve Harem-i Şerif’teki tarihi statükoyu korumaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Filistinli ve İsrailli yetkililerden, gerilimi azaltmak ve herkesin güvenliğini sağlamak için iş birliği içinde çalışmalarını isteyen Price, “Dışişleri Bakanlığı, gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerginliği azaltmak için üst düzey İsrailli ve Filistinli yetkililerle yakın temas halinde olmaya devam edecek.” bilgisini paylaştı.

Dünyadan tepkiler

Arap ülkeleri ve uluslararası kuruluşlardan İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'daki ihlalleri ile ilgili kınama açıklamaları geldi.

Mısır, Cezayir, Kuveyt, Katar, Ürdün, Lübnan, Tunus'taki Nahda Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'daki ihlallerine tepki açıklamaları yaptı.

İsrail polisi, dün sabah Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskında Filistinli gençlere müdahale etmiş, olaylarda 152 Filistinli yaralanmış, 400 kişi de gözaltına alınmıştı.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >