Meteoroloji'den 56 il için turuncu ve sarı kodlu uyarı

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji'den 56 il için sarı ve turuncu kodlu kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapıldı. Yapılan değerlendirmeye göre, hava sıcaklığının ülke genelinde 8-15 derece azalarak mevsim normalleri altına düşeceği tahmin ediliyor. Sıcaklık düşüşüyle birlikte yer yer sağanak, kar yağışı ve şiddetli rüzgarlar da görülecek.

Ülkemizin bugün kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının 8-15 derece azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor.

Meteoroloji uyarı haritası
Meteoroloji uyarı haritası

Birçok yerde kar yağışı bekleniyor

Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere; Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Bursa, Bilecik, Sakarya, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yer yer toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >