Meteoroloji'den birçok ile sarı kodlu uyarı: Sağanak ve karla karışık yağmur bekleniyor

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü birçok il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Yurdun doğusunda gök gürültülü sağanak, karla karışık yağmur bekleniyor. Meteoroloji ayrıca yüksek kar örtüsünün olduğu eğimi dik yamaçlarda çığ riski tehlikesi bulunduğunu belirtti.

Meteorolojik değerlendirmelere göre, Cumartesi öğle saatlerinde İskenderun körfezi (Hatay’ın kıyı kesimleri, Adana’nın kıyı kesimleri) çevresinde kuvvetli(21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağışlar başlayacak.

Kar bekleniyor

Yağışların zamanla Osmaniye, Gaziantep ve Adıyaman çevreleri ile Malatya’nın güney (Doğanyol, Pütürge, Kale, Battalgazi, Yeşilyurt, Doğanşehir) ve Diyarbakır’ın batı ilçelerinde (Çüngüş, Çermik) etkili olması bekleniyor.

Yağışların genellikle sağanak ve yağmur, 1000 m üzeri rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması beklendiğini aktarıldı.

Meteoroloji uyarı haritası
Meteoroloji uyarı haritası

Çığ tehlikesine karşı uyarı

Meteoroloji, "Meydana gelebilecek sel, su baskını, kıyı kesimlerde yıldırım ve dolu yağışı, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" uyarısında bulundu.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölge genelinde yüksek kar örtüsünün olduğu eğimi dik yamaçlarda çığ riski tehlikesi bulunduğu bilgisi verildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >