Meteorolojiden fırtına uyarısı: Ne zaman bitecek?

Meteorolojiden fırtına ve sağanak yağış uyarısı geldi.
Meteorolojiden fırtına ve sağanak yağış uyarısı geldi.

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, yurt genelinde mevsim sıcaklıklarının artan rüzgar ile azalacağı belirtilirken yurdun iç kesimlerinde kar yağışı, kıyı kesimlerindeyse sağanak yağış bekleniyor. Özellikle İstanbul'u etkisi altına alan fırtına vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.

Marmara, Kuzey Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Erzurum çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Hatay ve Osmaniye çevreleri, Antalya’nın doğu kıyıları ile Kahramanmaraş'ın batısında kuvvetli, Adana çevrelerinde şiddetli, Mersin çevrelerinde yer yer şiddetli ve aşırı olması bekleniyor.

Fırtınaya dikkat

Rüzgarın güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvete; Marmara ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer tam fırtına (70-110 km/sa), Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.


İstanbul'da son durum

İstanbul 2 gündür devam eden sağanak ve fırtına, hayatı olumsuz etkiliyor. Fırtına nedeniyle sabah saatlerinde işe gitmeye çalışan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Sürücüler, yağış nedeniyle ilerlemekte güçlük çekerken metrobüslerde de yoğunluk oluştu.

Sabah saatlerinde ise trafik yoğunluğunun yüzde 67'e ulaştığı belirtildi.

Alınan tahminler doğrultusunda bugün de etkili olacak fırtına ve sağanak yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybedecek. Cuma gününden itibaren ise İstanbul'u açık bir hava bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >