Meteoroloji'den 'sağanak ve dolu' uyarısı

Marmara Bölgesi bugün de yağışlı olacak- Arşiv
Marmara Bölgesi bugün de yağışlı olacak- Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan hava tahminlerine göre bugün yurdun batı bölgeleri tamamen yağış altında olacak. Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de etkili olacağı tahmin edilen yağışların Kocaeli ve Sakarya dolaylarında çok kuvvetli olması bekleniyor. Marmara Bölgesi'nin doğusu için sel ve dolu uyarıları da yayınlandı.

Yurdun büyük bölümünde yer yer etkili olan sağanak yağış kendini göstermeye devam ediyor. Bugün İstanbul dahil olmak üzere yurdun kuzeybatı bölgelerinin tamamında sağanaklar beklenirken, Kocaeli ve Sakarya’da sağanak yağışın yer yer aşırı kuvvetlenebileceği, sel ve dolu yağışına neden olabileceği tahmin ediliyor. Sağanak yağışların hafta sonu etkisini kaybetmeye başlayacağı bekleniyor.

Sel ve dolu uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Kocaeli ve Sakarya için yayınlanan uyarı şu şekilde;

Sakarya ve Kocaeli çevrelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Çarşamba (07.07.2021) günü çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 Kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Sağanak birçok bölgeyi etkileyecek

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara (Çanakkale hariç), Kuzey Ege’nin iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz (Sinop hariç), Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Doğu Akdeniz'in Toroslar mevkiinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerHava sıcaklıkları

Ankara:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 29

İstanbul:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 29

Adana:

Parçalı ve az bulutlu 34

Antalya:

Az bulutlu 35

Samsun:

Parçalı bulutlu 28

Trabzon:

Parçalı bulutlu 28

Erzurum:

Parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Diyarbakır:

Az bulutlu ve açık 37

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >