Microsoft'un cömertliği dudak uçuklattı: Tam 42,9 milyon dolar ödedi

Microsoft, CEO'su Satya Narayana Nadella'ya 42.9 milyon dolar ek ödeme yaptı.
Microsoft, CEO'su Satya Narayana Nadella'ya 42.9 milyon dolar ek ödeme yaptı.

Dünyanın en çok kazanan meslek gruplarından bir tanesi CEO'luk. Özellikle büyük şirketlerin CEO'ları, yıllık oranda dudak uçuklatacak paralar kazanıyorlar. Örneğin; CEO'suna oldukça fazla cömert davranan Microsoft, CEO'su Satya Narayana Nadella'ya bu yılki performansı nedeniyle 42.9 milyon dolar ek ödeme yaptı. Yıllık maaşı 2.3 milyon dolar olan Nadella, bu ek ödemeyle birlikte kazandığı parayı, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 66 arttırmış oldu.

Microsoft, bu sefer bilişim dünyasındaki başarılarıyla değil CEO'suna yaptığı büyük cömertlikle haberlere konu oldu. Microsoft, yıllık maaşı 2.3 milyon dolar olan
CEO'su Satya Narayana Nadella'ya bu yılki performansı nedeniyle 42.9 milyon dolar ek ödeme yaptı.

CEO'ların ikramiyeleri alışılmışın dışında oluyor

Dünya üzerindeki şirketler, CEO'larına sadece yüksek maaş vermiyorlar. Kimi dönemlerde CEO'lara ek ödemeler de yapılıyor. İkramiye olarak tanımlayabileceğimiz ancak alışagelmiş ikramiye bedellerinin çok üzerinde olan bu ödemeler, belirlenen koşulların sağlanması halinde veriliyor. Örneğin Tim Cook, 2018 yılında 3 milyon dolarlık yıllık maaşının yanı sıra 15.7 milyon dolarlık ek ödeme almıştı. Microsoft CEO'su Nadella da hem geçen yıl hem de bu yıl, aldığı ek ödemelerle maaşını birkaç kat arttırmayı başardı.

Microsoft CEO'su Satya Narayana Nadella'nın yıllık maaşı 2.3 milyon dolar.
Microsoft CEO'su Satya Narayana Nadella'nın yıllık maaşı 2.3 milyon dolar.

Microsoft, CEO'suna bu yıl 42,9 milyon dolar ek ödeme yaptı

  • Microsoft'un kurallarına göre ek ödemeler, şirketin hisse senedi performansına göre veriliyor. Bu bağlamda Microsoft, CEO'suna bu yıl 42.9 milyon dolar ek ödeme yaptığını açıkladı. 2014 yılından beri şirketin başında olan Nadella, ilk çalışma yılında almış olduğu 84 milyon dolarlık ek ödemeyle çok konuşulmuştu. Geçtiğimiz yıl ise ek ödemeler dahil 25.8 milyon dolar para kazanan Nadella, bu yılki gelirini geçtiğimiz yıla oranla yüzde 66 oranında arttırmış oldu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >