Milli Eğitim Bakanı Özer: 850 bin sınıftan 198'inde eğitime ara verildi

Arşiv
Arşiv

Okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bir haftada 850 bin sınıfın 198'inde yüz yüze eğitime ara verildi. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok. Vakaların etkilediği sınıfla ilgili karar alacağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimle ilgili son durumu paylaştı. TRT Haber'e konuk olan Bakan Özer'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye'de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra bir hafta içinde 850 bin sınıftan 198'inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok.

Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak.

"Kalabalık sınıflarla ilgili önlemler alıyoruz"

Kalabalık sınıflarda farklı önlemler alıyoruz valiliklere talimat verdik. İlçe veya il bazlı genel kurullar almayın. Bakanlık olarak böyle karar almayın. Problemin olduğu okulda öğrenci sayısı varsa ikili eğitime geçilebilir. Bununla ilgili çalışma başladı, 200’e yakın okul ikili eğitime geçti. Vakanın olduğu yere göre esneklik sağlayacağız.

"Öğrencilere aşı ve test zorunluluğu yok"

Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek. En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91'e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar.

Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa PCR testi yapılmayacak.

Okulların açık kalması milli güvenlik meselesidir. Şimdi el birliği yapma zamanı. Okulların en son kapanan yerler olması için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor.