Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Karneler 18 Haziran'da erişime açılacak

Arşiv
Arşiv

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Telafide Ben de Varım' programının tanıtımında yaptığı açıklamada ''Yaz döneminde isteğe bağlı telafi eğitimi açık olacak'' ifadelerini kullandı. Okulların fiziksel olarak yaz boyu açık tutulacağını söyleyen Selçuk, ikinci sınıfa geçen öğrencilere ise okuma taraması yapılacağını belirtti. Selçuk, ayrıca "Karneleri 18 Haziran'da öğrencilerimizin erişimine açıyoruz" dedi.

Normalleşme ile birlikte bugünden itibaren ilkokul öğrencileri, 7 Haziran'dan itibaren ise ortaokul ve lise öğrencileri için haftada iki gün yüz yüze eğitim dönemi başlıyor. Bu süreçte öğrencilerin telafi amaçlı okulları kullanabileceğinin müjdesini veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin yaz boyunca isteğe bağlı telafi eğitimi alabileceğini de aktardı. Selçuk ayrıca ikinci sınıfa geçen öğrencilerin okuma taramasına tabi tutulacağını duyurdu.

İkinci sınıfa geçenlere okuma taraması yapılacak
İkinci sınıfa geçenlere okuma taraması yapılacak

Bakan Selçuk'un açıklamalarından öne çıkanlar:

"İsteğe bağlı telafi eğitimi başlayacak"

Yaz döneminde isteğe bağlı olarak telafi eğitimine başlıyoruz. Okullarımız 2 Temmuz'dan yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için açık tutulacak. Yaz boyu okullarımızda çocuklarımızı ağırlayacağız, isteyen öğrencilerimize fiziksel etkinlikler, isteyen öğrencilerimize akademik programlar sunabileceğiz. Her okul öğrenci ihtiyaçlarını belirleyecek, plan oluşturacak. 18 Haziran-2 Temmuz arasında okullar planı uygulamaya başlayacak. Öğretmenlerimiz de ders saati üzerinden görev alabilecekler isterlerse.

"İkinci sınıfa geçenlere okuma taraması yapılacak"

  • 1'den 2'ye geçen öğrencilerimiz için okuma yazma taraması başlatılacak. Bu taramalarımızın sonuçlarına göre ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlayacağız. Ortaokullarda öğrenme düzeyine uygun çalışma programı verilecek.

Köy okulları 5 gün eğitim verecek
Köy okulları 5 gün eğitim verecek

Liseler için özel program

Liseler için özel programlar uygulayacağız. Uzaktan eğitim sürecinde yaşadığımız seferberlik duygusunu yaşatabilmek için telafide ben de varım diyen herkesle UDEP çerçevesinde bir araya geleceğiz. Ben şimdiden görev alan, katılım sağlayan herkese ülkemin çocukları ve geleceği adına yürekten teşekkür ediyorum.

Bizim için uzun sayılabilecek bir aranın ardından bugünden itibaren okullarımızda ilk ders zilini çalmanın heyecanını yaşıyoruz. Buradan bütün öğrencilerimi, meslektaşlarımı ve velilerimizi sevgiyle selamlıyorum."

Normalleşme döneminde yüz yüze eğitim nasıl olacak?

Yeni normalleşme dönemi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti.

  • "1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki anasınıflarında haftada iki gün yüz yüze eğitime başlanacaktır. Diğer okul öncesi eğitim kurumları mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecektir. 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerimizde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecektir.

Liselere özel program hazırlanacak
Liselere özel program hazırlanacak

Köy okullarında 5 gün eğitim verilecek

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarımızda yüz yüze eğitime 1 Haziran Salı gününden itibaren haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacaktır.

Yüz yüze eğitimde katılım isteğe bağlı olacak

Okullarımızdaki yüz yüze eğitim katılımı isteğe bağlı olup, Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'ndaki koşullar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 2020-2021 Eğitim- Öğretim dönemi 2 Temmuz Cuma günü ise sona erecektir."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >