Milli teknolojide yeni dönem: ‘Kızılötesi denetim’

Aselsan, kızılötesi denetimle yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor.
Aselsan, kızılötesi denetimle yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor.

ASELSAN, askeri sistemlerin önemli bileşenlerinden olan kızılötesi dedektörleri yerli üretime geçiriyor. ASELSAN'ın bu hamlesi, 'milli teknolojide yeni dönem' olarak tanımlanıyor.

ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayii), askeri sistemler için hayati öneme sahip olan kızılötesi dedektörler konusunda büyük bir ilerleme kaydetti. Kızılötesi dedektör teknolojisinin en can alıcı noktalarından bir tanesi de başka kritik teknolojilerin üretilmesine önayak olması ve sivil uygulamalarda da kullanılabilmesi.

Kızılötesi dedektörlerin ticari kullanımı ise oldukça meşakkatli. Bu dedektörlerin üretimi yüksek maliyetli olurken ihraç izni gibi kısıtlamalar da bulunuyor. Bu tarz zorluklar ve engeller dolayısıyla kızılötesi dedektörlerin üretimi için milli imkanların kullanılması bir nevi zorunlu oluyor.

Kızılötesi sistemler, denetim ve güvenlik konusunda büyük önem arz ediyor. n
Kızılötesi sistemler, denetim ve güvenlik konusunda büyük önem arz ediyor. n

‘Altay için kullanılacak’

ASELSAN tarafından üretilebilir hale gelen 640 x 512 formatında, 15 mikrometre piksel adımına sahip olan kızılötesi dedektörler; keşif gözetleme, füze arayıcı başlık, hedefleme sistemleri, Milli Muharip Uçağın (MMU) elektro-optik sistemleri gibi birçok platformda kullanılabilecek. Bu dedektörlerin ayrıca Altay Tankı Tank Atış Kontrol Sistemlerinde kullanılması hedefleniyor.

ASELSAN, kızılötesi dedektörler konusunda kat ettiği aşamayı 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergileyecek.