MOSSAD ajanları MİT'in operasyonuyla yakalandı

Arşiv
Arşiv

Türkiye'de casusluk yapan 15 kişilik MOSSAD şebekesi MİT'in operasyonuyla çökertildi. MİT'in 200 kişilik ekibi 15 kişilik casusluk şebekesini bir yıl boyunca anbean izlediği ve adeta bir gölge gibi onları takip ettiği belirtildi.

Türkiye'de casusluk faaliyeti yürütülen 15 kişilik bir MOSSAD şebekesi MİT tarafından çökertildi. Şebekenin bir yıldır MİT tarafından takip edildiği öğrenilirken, şebekenin nasıl bir yol izlediği de ortaya çıktı.

Para karşılığı istihbarat topluyorlar

Operasyonun detaylarını CNN Türk muhabiri Ceylan Sever şu sözlerle aktardı: MİT tarafından, MOSSAD'a ait 15 kişilik şebeke çökertildi. MİT 200 kişilik bir ekip kurdu. MOSSAD'ın Türkiye'de yabancı uyruklu ve Türk vatandaşı olan kişiler üzerinden 3'er kişilik gruplar halinde toplam 15 kişiyi Türkiye'deki yabancı uyruklu öğrencilerin, özellikle Filistinli öğrencilerin nasıl bir yol izleyerek Türkiye'ye geldiği ve burada savunma sanayindeki faaliyetlerinde nasıl çalışacaklarına dair kendi ülkeleri açısından istihbarat toplatıyorlardı para karşılığı.

Bir yıl boyunca takip edildiler

Daha sonrasında bu görüşmeleri de anbean yurt dışına giderek MOSSAD'ın saha sorumlularıyla görüştüğü MİT tarafından tespit edildi. MİT'in 200 ekibi 15 kişilik casusluk şebekesini 1 yıl boyunca anbean izledi. Bir gölge gibi onları takip ettiler. Nasıl bir yol faaliyeti yürüttüklerini tespit ettiler.

Ankesörlü telefonlarla bilgi sızdırıyorlar

Özellikle bu şebekenin MOSSAD ile sadece yurt dışında saha sorumluları ile değil aynı zamanda Türkiye'den de FETÖ yöntemiyle görüştükleri tespit edildi. O yöntem de şebeke üyeleri umuma açık yerlerde ve ankesörlü telefonlarda MOSSAD'a bilgi sızdırıyorlardı.

Sorguları sürüyor

15 kişilik ekip farklı illerde eş zamanlı operasyonla, MİT'in takibini bitirdikten sonra Emniyetle kurduğu irtibatın ardından bu operasyonla yakalandılar. Şebeke çökertildi ve teknik takip ve tanık delilleriyle toplanan bütün deliller savcılık aşamasında. Şu an sorguları devam ediyor. Sorguları bittikten sonra savcılığa sevk edilecekler. Ek gözaltı süresi olabilir, önemli bir operasyon Türkiye açısından. Suçun mahiyeti de yüksek olduğundan tutuklanmalarını bekliyoruz ancak tabi ki karar savcılıktan sonra suç ceza hakimliğinin vereceği karar olacak. İddianamede de farklı detaylar öğreneceğimizi düşünüyoruz.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >