MSB duyurdu: Şanlıurfa'da mühimmat deposu neden patladı?

Şanlıurfa'da mühimmat deposunda gerçekleşen patlama anından
Şanlıurfa'da mühimmat deposunda gerçekleşen patlama anından

13 Kasım'da Şanlıurfa'daki 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki mühimmat deposunda iki patlama gerçeklemişti. Bu patlamalarda çok sayıda asker yaralanmıştı. Milli Savunma Bakanlığı mühimmat deposundaki patlamanın nedenini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, 13 Kasım'da Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında meydana gelen patlamanın "mühimmatın, mevsimsel değişiklik ve depolama koşullarından etkilenerek yapısının bozulması sonucunda reaksiyona girmesiyle yaşandığının" değerlendirildiğini bildirdi.

"Herhangi bir dış etkenden kaynaklanmadığı tespit edildi"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, patlamayla ilgili görüntülere ve görgü tanıklarının beyanlarına dayanılarak yapılan ilk inceleme ve değerlendirmede, olayın herhangi bir dış etkiden kaynaklanmadığının tespit edildiği belirtildi.

"Yapısının bozulması sonucu reaksiyona girmesiyle meydana gelmiş"

Ne olmuştu?

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında meydana gelen iki ayrı patlamada bir sivil ile 16 askerin yaralandığını, çıkan yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Komutanlık önünde gazetecilere açıklama yapan Erin, komutanlık yerleşkesi içerisindeki bir mühimmat deposunda patlama meydana geldiğini, birinci patlamanın etkisiyle ikincinin de gerçekleştiğini belirtti.

Patlamada, kışla yakınlarındaki evinin balkonunda bulunan bir sivil ile görevli 16 askerin yaralandığını bildiren Erin, "Yaralılardan birinin durumu kritikti çok şükür en son hasteneden aldığımız bilgiye göre onun da durumu iyi. Yaralılar tedavi altında." dedi.

Erin, olayın hemen ardından çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibinin hızlıca bölgeye ulaştığını aktararak, "İtfaiye araçları çok hızlı bir şekilde olaya müdahale ettiler. Patlama sonrası meydana gelen yangın çok süratli bir şekilde kontrol altına alındı. Yaralıların da durumu çok şükür iyi." diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >