Muhtardan köye dönüş projesi: Geri gelenlere büyükbaş hayvan veriyor

Köy muhtarı Ebubekir Kambur
Köy muhtarı Ebubekir Kambur

Artvin'de bir köy muhtarı göçün arttığı köylerinde hane sayısını artırmak tarım ve hayvancılığı geliştirmek için köye dönüş projesi başlattı. Köyünü terk eden vatandaşlara köylerine geri dönmeleri koşuluyla büyükbaş hayvan desteğinde bulundu. Köy muhtarı Ebubekir Kambur, “Proje iş insanlarının hayvan desteği sayesiyle gerçekleşti. Projeye katılanların hayvanları üç yıl satması yasak" dedi.

Artvin'in Borçka ilçesi Küçükköy köyü muhtarı Ebubekir Kambur, köyden kente göçü önlemek için ilginç bir proje hazırladı. Bu sayede köydeki göçü önleyip tarım ve hayvancılığı geliştirmeyi planlıyor.

Köy muhtarı Ebubekir Kambur, “Köyler Yaşasın Projesi” kapsamında köydeki hane sayısının artmasını tarım ve hayvancılığın gelişmesini hedeflediklerini ifade ederek iş adamlarından aldığı destekleri sayesinde, köylerine dönmek isteyenlere büyükbaş hayvan desteğinde bulunduklarını söyledi.

Hayvanları üç yıl satmak yasak

Muhtar Kambur, projede evi ve ahırı olan ve köy nüfusuna kayıtlı ihtiyaç sahiplerine öncelik vereceklerini belirterek “Büyüklerimiz, daha önce buralarda her evde hayvan besiciliğini yapardı ve evin geçimi sağlanırdı. Bizde köye dönüş projesi kapsamında göç eden köylümüzün hane sayısını artırmak için muhtarlığımızın bünyesinde böyle bir proje hazırladık. Proje son bulduğunda köydeki hane sayısını yükseleceğini, tarım ve hayvancılığı gelişeceğini umut ediyoruz” dedi.

Proje kapsamında 3 yıl hayvanı satmamak şartıyla ilk bağışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Kambur, “Proje iş insanlarının hayvan desteği sayesiyle gerçekleşti. Projeye talep şimdiden oldukça fazla umarız köyümüz eski günlerine kavuşur" ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >