Mutfağın zemininden çıkan servetle zengin oldu

Bulunan sikkeler
Bulunan sikkeler

Mutfağının zemininde tarihi sikke bulan çiftin bir anda hayatı değişti. İngiltere'nin East Yorkshire'a bağlı Ellerby kasabasında yaşayan çift mutfak zeminlerinin altında buldukları 260'tan fazla tarihi altın sikkeyi açık artırmaya çıkardı. Sikkeleri toplamda 754 bin sterline satan çift bir anda zengin oldu.

İngiltere'de bir çift, mutfaklarının zemininden buldukları tarihi altın sikke ile hayatlarını değiştirdi. İngiltere'ye bağlı East Yorkshire'ın Ellerby kasabasında ismi açıklanmayan çift 1600'lü yıllardan kalma tarihi sikkeyi mutfaklarının zemininde buldu. Çift, sikkeyi açık artırma ile 754 bin sterline (yaklaşık 11 milyon 820 bin TL) sattı.

1700'lerde yaşayan bir aileye ait

Hazine aslında Baltık ticaretiyle uğraşan, Birleşik Krallık'ın Yorkshire ve Humber bölgesindeki Hull şehrinden Fernley-Maisters ailesine aitti. Bazı mensupları daha sonra, 1700'lerin başında, Parlamento Üyesi olarak görev yapan Fernley-Maisters ailesi kereste, demir cevheri ve kömür ithalatıyla ihracatı yapmasıyla tanınıyordu.

Joseph Fernley ve Sarah Maister, 1694 yılında evlenmiş ve East Yorkshire kasabasında yaşamıştı. Çift parayı evlilikleri sırasında toplamıştı. Joseph 1725'te 76 yaşında, Sarah ise 1745'te 80 yaşında ölmesiyle "ailenin soyu kısa zaman sonra tükenmişti."

Altınlar mutfağın zemininden çıktı
Altınlar mutfağın zemininden çıktı

Sikkeleri satan Spink & Son müzayede firması, son satış fiyatını "kesinlikle olağanüstü" olarak nitelendirdi çünkü satışın 200 bin sterlin (yaklaşık 4 milyon 119 bin TL) ile 250 bin sterlin (yaklaşık 5 milyon 148 bin TL) arasında getirmesini öngörüyorlardı.

754 bin sterline satıldı

Koleksiyon dünya çapında dikkat çektikten sonra, Londra'daki müzayedeciler tarafından ayrı gruplar haline düzinelerce alıcıya toplamda 754 bin sterline satıldı. Müzayede evi, koleksiyonu "Britanya'da şimdiye kadar bulunan en büyük 18. yüzyıl İngiliz altını definelerinden biri" olarak tanımladı.

Sikkeler Amerika, Avrupa, Avustralya, Çin ve Japonya'daki özel koleksiyoncular tarafından dünya çapında ilgi gördü. Müzayedeci Gregory Edmund, bunların "bir soda şişesiyle aynı boyutta bir çanağa gizlenmiş 120 yıllık İngiliz tarihi" olduğunu söyledi.

Kaynak: Independent Türkçe

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >