New York Times: Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın adını bazen hatırlayamıyor

Trump-Bolton
Trump-Bolton

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile yakın bir ilişki kuramadığını yazdı. Gazete buna örnek olarak Trump'ın Bolton'ın adını yanlış hatırlayarak kendisine bazen "Mike" demesini örnek gösterdi.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ta yayımlanan Mark Landler ve Helene Cooper imzalı haberde Bolton'ın Trump'ın çekirdek ekibinde kendine yer bulamadığını yazdı.

Gazete buna örnek olarak Trump'ın Bolton'ın adını yanlış hatırlayarak kendisine bazen "Mike" demesini örnek gösterdi.

ABD Başkanı Trump’ın en güvendiği isimlerden John Bolton'a dair merak edilenleri derledik.

Şahin görüşlü olarak biliniyor
Muhafazakar olan Bolton, Kuzey Kore’nin nükleer silah programı gibi konularda oldukça ‘şahin’ görüşlü biri olarak biliniyor. Bolton, Pyongyang’ın müzakereleri yeniden başlatma girişimlerini, ‘propaganda stratejilerini devam ettirmekten başka bir şey değil, bu yoldan bir kaç kez geçtik ve her seferinde başarısız oldu’ diyerek yorumlamıştı.

  
Bolton’un Suriye’ye bakışı sadece İsrail’in güvenliğini sağlamak için İran etkisini azaltmak ve Irak’tan Akdeniz'de bir Şii koridoru açılmasını engellemek üzere kurulmuştur.

  
Boltan’ın Suriye’de sahadan Amerikan askerleri çekildikten sonra Türkiye ile İran’ı kaşı karşıya getirme planları yaptırdığı da konuşuluyor.
Şahin görüşlü olarak biliniyor Muhafazakar olan Bolton, Kuzey Kore’nin nükleer silah programı gibi konularda oldukça ‘şahin’ görüşlü biri olarak biliniyor. Bolton, Pyongyang’ın müzakereleri yeniden başlatma girişimlerini, ‘propaganda stratejilerini devam ettirmekten başka bir şey değil, bu yoldan bir kaç kez geçtik ve her seferinde başarısız oldu’ diyerek yorumlamıştı. Bolton’un Suriye’ye bakışı sadece İsrail’in güvenliğini sağlamak için İran etkisini azaltmak ve Irak’tan Akdeniz'de bir Şii koridoru açılmasını engellemek üzere kurulmuştur. Boltan’ın Suriye’de sahadan Amerikan askerleri çekildikten sonra Türkiye ile İran’ı kaşı karşıya getirme planları yaptırdığı da konuşuluyor.
Düşünce kuruluşu uzmanı
Bolton, muhafazakar Amerikan Enterprise Institute isimli düşünce kuruluşunun uzmanlarından biri, bir sermaye yönetimi şirketinde üst seviye danışman ve Fox News kanalının yorumcularından.

  
John Bolton, Ulusal Silah Birliği NRA gibi birkaç muhafazakar politika merkezi ve lobi kuruluşunda da görev aldı.
Düşünce kuruluşu uzmanı Bolton, muhafazakar Amerikan Enterprise Institute isimli düşünce kuruluşunun uzmanlarından biri, bir sermaye yönetimi şirketinde üst seviye danışman ve Fox News kanalının yorumcularından. John Bolton, Ulusal Silah Birliği NRA gibi birkaç muhafazakar politika merkezi ve lobi kuruluşunda da görev aldı.
Eski Amerikan Başkanı 3 isimle çalıştı
Bolton, eski Cumhuriyetçi Partili başkanlar Ronald Reagan, George H.W. Bush ve George W. Bush yönetimlerinde görev yaptı. Adalet ve Dışişleri bakanlıklarında da güvenlik ve hukuki konularda diplomatlık yaptı.
Eski Amerikan Başkanı 3 isimle çalıştı Bolton, eski Cumhuriyetçi Partili başkanlar Ronald Reagan, George H.W. Bush ve George W. Bush yönetimlerinde görev yaptı. Adalet ve Dışişleri bakanlıklarında da güvenlik ve hukuki konularda diplomatlık yaptı.
Anılarını yazdığı bir kitabı var
Bolton, anılarını yazdığı bir kitapta, Dışişleri Bakanlığı’ndaki en mutlu anının, Amerika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurulmasını onaylayan Roma Statute anlaşmasından desteğini çekmesi olarak tanımlıyor.
Anılarını yazdığı bir kitabı var Bolton, anılarını yazdığı bir kitapta, Dışişleri Bakanlığı’ndaki en mutlu anının, Amerika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kurulmasını onaylayan Roma Statute anlaşmasından desteğini çekmesi olarak tanımlıyor.
Washington’da siyasi ağırlığı var
Diplomatik tavırları olmayan bir insan olabilir ama son derece zeki olduğu da kesindir. Trump ilk seçildiğinde onu dışişleri bakanı olarak düşünmüş ama sonra vazgeçmişti.

  
Yönetim içindeki en şahin, en sert politikaların savunucusu odur. Ulusal güvenlik konseyini de o yönettiğinden Washington’daki önemi büyüktür.
Washington’da siyasi ağırlığı var Diplomatik tavırları olmayan bir insan olabilir ama son derece zeki olduğu da kesindir. Trump ilk seçildiğinde onu dışişleri bakanı olarak düşünmüş ama sonra vazgeçmişti. Yönetim içindeki en şahin, en sert politikaların savunucusu odur. Ulusal güvenlik konseyini de o yönettiğinden Washington’daki önemi büyüktür.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >