New York'ta 'yabancı' ve 'yasadışı göçmen' kelimeleri yasaklandı

Arşiv
Arşiv

ABD'de bir polisin siyahi bir vatandaşın boynuna dizini dayayıp ölümüne sebep olmasının ardından artan ırkçılık ve polis şiddetine karşı New York'ta önemli bir adım atıldı. Alınan kararla yabancı (alien) ve yasadışı göçmen (illegal immigrant, illegal migrant) kelimelerinin şehrin yasal belgelerinde kullanılması yasaklandı.

ABD'de, polisin gözaltı işlemi sırasında bir siyahivatandaşın boynuna dizini dayayıp dakikalarca nefes almasını engelleyerek ölümüne sebep olduğu görüntülerin ardından ülkede artan ırkçılık ve polis şiddetine karşı New York kenti belediye meclis üyeleri önemli bir karara imza attı.

'Yasadışı göçmen' ve 'yabancı' kelimeleri yasaklandı

New York kenti belediye meclisi aldığı bir kararla, yabancı (alien) ve ‘yasadışı göçmen’ (illegal immigrant, illegal migrant) kelimelerini şehrin yasal belgelerinde kullanılmasının yasaklandığını açıkladı.

Yetkililer, bu kelimelerin insanları alçaltıcı olduğunu belirtti.

Yabancı kelimesini yasaklayan ilk kent oldu

New York kenti yabancı ve yasadışı kelimelerinin göçmenler için kullanılmasını yasaklayan ilk ABD kenti oldu.

Video: ABD’li polis, George Floyd isimli siyahiyi nefessiz bırakarak öldürdü

Geçen Perşembe günü belediye meclisinde kabul edilen tasarıyla bu terimlerin insanları alçaltıcı olduğu ifade edilerek şehrin yasal belgelerinde bundan böyle kullanılmayacağı belirtildi.

'Vatandaş olmayan' kelimesi kullanılacak

Yabancı ve yasadışı göçmen kelimeleri yerine ‘vatandaş olmayan’ (noncitizen) kelimesi kullanılacak. Belediye Meclisi Sözcüsü Corey Johnson kararla ilgili yaptığı açıklamada, hiçbir kişinin doğası gereği yasadışı olamayacağını belirtti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >