Öğrencilerine okulu sevdirmek için rengarenk boyadı

Öğretmen Seher Çatar.
Öğretmen Seher Çatar.

2 ay önce Muş'a atanan öğretmen Seher Çatar, öğrencilerine okulu sevdirmek için ilginç bir yöntem denedi. Muş'un Suboyu köyünde görev yaptığı okulu boyalarla renklendiren, sınıfı ev ortamına dönüştüren Seher Çatar, bu sayede okulu sevdirdiği çocukların derslerindeki başarılarını artırdı. Öğretmeni çok seven köylüler, okulun ihtiyaçları karşılayarak imkanları ölçüsünde destek veriyor.

Muş'a 9 kilometre mesafedeki okula 2 ay önce atanan Seher Çatar, göreve başladığı günden itibaren okulu güzelleştirerek öğrencilere sevdirmek için çalışmaya başladı. İlk etapta Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığı boyayla binanın içini ve dışını farklı renklerde boyayan Çatar, çocukların sevdiği karakterleri duvarlara çizerek okulu güzelleştirdi.

Sıraları renk renk boyayan, sınıfa yer minderleri döşeyen Çatar, yaktığı sobada zaman zaman kestane pişirerek öğrencilere ev ortamında ders işleme imkanı sundu. Seksek oyun alanıyla öğrencilere oyun oynayarak matematik işlemlerini öğreten Çatar, kitap okuma ve drama etkinliklerini de minderlerde yaparak dersleri daha eğlenceli hale getiriyor.

Derslerin ve idari işlerin dışında okulun temizliğini de yapan Çatar, azmiyle hem çocukların başarısını artırdı hem de köy sakinlerinin takdirini kazandı. Öğretmeni çok seven köylüler, okulun ihtiyaçları karşılayarak imkanları ölçüsünde destek veriyor.

Seher öğretmenin boyadığı okul.
Seher öğretmenin boyadığı okul.

'Çocukların içi gibi cıvıl cıvıl bir okul olsun istedim'

Çatar, yaptığı açıklamada, okula ilk geldiğinde çocukların gözlerindeki heyecanı görünce farklı çalışmalar yapmaya karar verdiğini söyledi.

Farklı olmak için okuldaki klasik sınıf sistemini değiştirdiğini, çocukların içi gibi cıvıl cıvıl olması için boyadığını anlatan Çatar, şöyle konuştu:

  • "Okula geldiğimde farklı ve başka olmalıyız dedim. Çocukların kalbine ve ruhuna nasıl daha fazla dokunabilirim, nasıl onların kalbinde güzel bir etki yaratabilirim diye düşündüm. Bu şekilde çalışmalar yapmaya karar verdim. Sıralarımızı rengarenk boyadık. Sınıfımızın ortasına seksek oyun alanı çizdim. Çocuklar matematik işlemlerinin sonuçlarına göre seksekte zıplıyor. Bu sayede hem oynuyor hem de matematiği öğreniyorlar. Köydeki okulları kaderine bırakmamak gerekiyor. Sınıfımıza okuma köşesi yaptık. Çocuklarla okulu boyadık. Daha sonra milli mücadele treni oluşturduk. Sıradan bir konu anlatımından ziyade görsellerle zenginleştirildiğinde çok daha kalıcı öğrenme oluyor. Onlar mutlu olduklarında ben mutlu oluyorum. Farkındalık oluşturmak için geri dönüşüm kutuları yaptık. Öğrenciler, plastik, kağıt ve cam parçalarını ayrı kutulara atıyor."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >