Öğretmen adayları dikkat: Başvuru bugün sona eriyor

20 bin sözleşmeli öğretmen alım başvuruları bugün bitiyor
20 bin sözleşmeli öğretmen alım başvuruları bugün bitiyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin 6 Ocak'ta başlayan ön başvuru süreci bugün sona eriyor. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri ise 21 Ocak'ta ilan edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 6 Ocak'ta başlayan sözleşmeli öğretmenlik ön başvuru süreci bugün tamamlanacak. Ön başvuruların ardından adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 21 Ocak'ta ilan edilecek.

  • Sözlü sınavlar, 5-22 Şubat'ta yapılacak, sonuçlar 25 Şubat'ta açıklanacak. Atama tercihleri 9-13 Mart'ta alınacak, sonuçları ise 18 Mart'ta duyurulacak.

İstenen şartlar

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2018 veya 2019'da yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere başvurular elektronik ortamda "https://ilkatama.meb.gov.tr" internet adresinden alınacak. Başvuru onayları, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince yapılacak.

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.

  • En çok 3 bin 7 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1836 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi ve bin 731 kontenjanla İngilizce öğretmenliğine atama yapılacağı bildirildi.