Oksijen borusundaki arıza 35 çocuğun ölümüne yol açtı

Hindistan'da yaşanan olay gözleri doldurdu. Bir hastanenin oksijen borularındaki arızanın 3 günde 35 çocuğun ölümüne neden olduğu iddia edildi.

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde meydana gelen olayde Gorakhpur kentinde bulunan Baba Ragvah Das Tıp Fakültesi'nde tedavi gören 35 çocuğun 3 gün içerisinde hastanedeki bir arıza nedeniyle vefat ettiği iddia edildi. Ölen çocukların ailelerinin gündeme getirdiği bu olay sonrasında hastaneye soruşturma açıldı.

Hastanenin oksijen takviyesinin perşembe gecesi tükendiği ve ebeveynlerin oksijen torbalarıyla çocukların nefes almalarına yardımcı olmak zorunda kaldığı ifade edildi.

Gorakhpur Bölge Sulh Hakimi Rajiv Rautela, iddiaların asılsız olduğunu ve çocuk ölümlerinin doğal nedenlerden kaynaklandığını savunurken eyalet yönetimi olayla ilgili soruşturma başlattı.

Eyaletin üst düzey sağlık yetkilisi Praşant Trivedi, oksijen borularında bir sorun olduğunu kabul etti ancak ölümlere bu arızanın neden olmadığını söyledi.

Bu arada hastanenin, oksijen tedarik ettiği şirkete 424 bin lira (106 bin dolar) borcu olduğu belirtildi.

Ölen çocuklardan bazılarının, gençler ile yetersiz beslenen kişilerde rastlanan ansefalit hastalığından tedavi gördüğü aktarıldı.