Okullar ve lokantalar ne zaman açılacak?

Arşiv
Arşiv

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde koronavirüs yasaklarının biteceği tarihi açıkladı. Sarıkaya’nın Sağlık Bakanlığı’nda yetkili bir isimden aktardığı bilgiye göre, Mart ayı ortalarında yaklaşık 27 milyon vatandaşın aşılama işleminin yapılacağı ve sonrasında koronavirüs yasaklarının büyük bir bölümünün kaldırılacağı belirtildi.

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, yeterli aşıyla 15 Mart'ta yasakların büyük bölümünün kaldırılmaya başlanabileceğini öne sürdü.

Yazısında bakanlıktan yetkili bir ismin açıklamasına yer veren Sarıkaya şu ifadelerle devam etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 30 milyon doz aşının Mart’ın ilk haftasına kadar ulaşması bekleniyor.

Ancak kesin bir süre verilmesinden de kaçınılıyor, çünkü Çin’de ortaya çıkan yeni salgından kaygı duyuluyor, buna karşın 11 milyon doz bekleniyor.

Dolayısıyla bu hızda gidildiğinde ikinci doz aşılarla birlikte Mart’ın ortasında 15 milyon kişinin ikinci dozlarının bitmiş olacak.

Ancak 50 milyon dozun tamamının bu sürede gelmesi halinde bu sayı 25 milyona kolaylıkla ulaşacak.

Zaten Sinovac’tan gelen ile nüfusun bu kadarının, Biontech’ten gelecek 4,5 milyon ile de 2,25 milyonun daha aşılanması ile 27 milyon kişinin Mart ortasında aşılanması söz konusu.

Bakanlığın etkin ve yetkin isminin şu sözleri önemli:

“Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…”

Şubat 15 için ise kimse şu aşamada ciddi bir umut veremiyor…

Bu aşamada aşılanmasını öngördükleri nüfusu sordum.

Virüs alıp hastalık geçirenler ile 18 yaş altındakiler düştükten sonra 58-60 milyon arasında bir sayı beklediklerini bildirdiler.

Bu da demektir ki 120 milyon doz civarı aşı…"

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >