Orman Bakanı Pakdemirli uyardı: 15 gün ormanlara yaklaşmayın

Bakan Pakdemirli yangın bölgelerinde incelemede bulundu
Bakan Pakdemirli yangın bölgelerinde incelemede bulundu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Denizli ve Kastamonu'daki orman yangınlarının kontrol altına alındığını açıkladı. Sıcak hava nedeniyle ormanların ciddi risk altında olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "15 gün ormanlardan uzak durun" çağrısı yaptı.

Denizli'nin Çardak ilçesinde dün akşam üzeri çıkan ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen orman yangını kontrol altına alındı. Söndürme çalışmalarını yerinde koordine eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangına 22 arazöz 150 yangın söndürme personeli ve 7 helikopterle müdahale edildiğini söyledi.

"200 hektar alan etilendi"

Gece boyu yangın bölgesinde olduklarını ve tehlike atlattıklarını da anlatan Pakdemirli, 200 hektar alanın yangından etkilendiğini belirtti.

Pakdemirli Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde çarşamba günü çıkan yangının da kontrol altına alındığını açıkladı.

Denizli'deki orman yangınından görüntü
Denizli'deki orman yangınından görüntü

Çorum'da yangın sürüyor

Çorum'da orman yangının sürdüğünü de ifade eden Pakdemirli, "Çorum Kargı yangınımız var, mücadele devam ediyor. Bu Çorum Kargı yangınımızın da sınırında olan Boyabat ilçesine de bir miktar sıçrama var. Aslında tek yangın diyebileceğimiz iki ayrı noktada yangın devam ediyor Çorum ve Boyabat'ta."

"Ormanlarımız barut gibi"

  • Sıcak hava nedeniyle ormanların ciddi risk altında olduğuna dikkat çeken Pakdemirli, "Hava çok sıcak ve kuru bu yüzden tüm omanlarımız barut gibi. Vatandaşlarımızdan ricam şu 15 gün ormanlara girmesinler, orman yakınından geçerken izmarit atmasınlar. Zaten 15 gün sonra hava rahatlayacak nem oranı yükselecektir" dedi.

Vatandaşları yangın ihbarı konusunda da uyaran Pakdemirli, "Alo 177'yi hemen bilgilendirsinler. Bir dakikalık erken çağrı bile bir ağacı kurtarır" ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >