Örümcekler tüm sahili istila etti! Halk panik halinde...

Örümcekler sahil şeridini işgal etti
Örümcekler sahil şeridini işgal etti

Yunanistan'nın Aitoliko kasabasındaki sahil şeridi örümceklerin istilasına uğradı. Sahilde 300 metre uzunluğundaki örümcek ağı kasabalıları korkutuyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre uzmanlar, halk arasında korku yaratan ağın mevsimsel bir olgu olduğunu ve Tetragnatha türü örümceklerin çiftleşme dönemlerinde bu kadar büyük ağlar örebildiğini söylüyor.


Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve sivrisinek nüfusunun büyümesinin örümceklerin sayısının artmasına neden olduğu düşünülüyor.

'Parti bittiğinde ölecekler'

Trakya Democritus Üniversitesi'nden moleküler biyoloji ve genetik uzmanı Prof. Maria Chatzaki, yüksek sıcaklıklar, nem ve yiyecek bolluğunun bu tür örümcek türlerinin çoğalması için ideal bir ortam oluşturduğunu belirterek "Örümcekler, şimdi bunun tadını çıkarıyor. Bir tür parti yapıyorlar. Çoğalıyorlar ve yeni bir nesil yaratıyorlar. Partilerini bitirdikten sonra ölecekler" dedi.

Chatzaki, bu örümceklerin insanlar için tehlikeli olmadığını ve bölgenin bitki örtüsüne de zarar vermeyeceklerini söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / BBC TÜRKÇE