Osmaniye'de ele geçirildi: 5 milyon dolar değerinde

Osmaniye'deki operasyonda çantanın içinde bulundu
Osmaniye'deki operasyonda çantanın içinde bulundu

Osmaniye'de 475 Gr. ağırlığında "Selenyum 74" adlı nükleer madde ele geçirildi. Bu maddenin piyasa değeri 5 milyon dolar olduğu anlaşıldı.

Alınan bilgiye göre, Osmaniye İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler İstanbul’dan Osmaniye’ye Selenyum 74 adlı nükleer madde getirileceğinin ihbarını alınca harekete geçti. Bir yolcu otobüsü ile Osmaniye’ye gelen S.C. adlı kişi, Kurtuluş Mahallesi’nde İ.B. ile irtibata geçtiği sırada yapılan operasyonla gözaltına alındı.

Piyasa değeri 5 milyon dolar

S.C. adlı kişinin yanında bulunan çantasında yapılan aramada piyasa değeri yaklaşık 5 milyon dolar olduğu değerlendirilen 475 gram ağırlığında “Selenyum 74” adlı nükleer madde bulundu.

Ele geçirilen madde Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna analiz yapılmak üzere ilgililere teslim edildi. Elementel Analiz Laboratuvarında X-lşını Floresans Spektrometresi ile yapılan analiz neticesinde maddenin, saf selenyum olduğu belirlendi.

Uçak, roket malzemesi, cam, plastik üretimi gibi alanlarda kullanılan Selenyum 74 bu şişenin içinde ele geçirildi
Uçak, roket malzemesi, cam, plastik üretimi gibi alanlarda kullanılan Selenyum 74 bu şişenin içinde ele geçirildi

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

S.C. ve İ.B. adlı iki kişi Osmaniye İl Jandarma Komutanlığı'nda ki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği'nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Selenyum nedir?

Selenyum ilk olarak 1817 yılında Jöns Jakob Berzelius ve Johan Gottlieb Gahn tarafından keşfedilmiştir. Selenyum (simgesi Se), atom numarası 34, kütle numarası 78.96 olan, periyodik cetvelin 4. periyodunda 6a grubunda bulunan element. 6a'nın 3. cü elementidir.

Ayrıca suda çözünen selen bileşiklerinin indirgenmesi ile elde edilir. vücudumuzun gerek duyduğu mineralerdendir. Deniz ürünleri, yumurta, karaciğerin yapısında bulunur. Uçak malzemesi, cam, plastik ve ilaç üretimi gibi pek çok alanda kullanılan selenyum, patlayıcı madde malzemesine dönüşebilir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >