Oyun ve filmlerin ortak mekanı: Paronormal akıl hastahanesi ve bilinmeyen yönü

​Oyun ve filmlerin ortak mekanı: Paronormal akıl hastahanesi ve bilinmeyen yönü
​Oyun ve filmlerin ortak mekanı: Paronormal akıl hastahanesi ve bilinmeyen yönü

Hastaneler pek de sevilen mekanlar değildir. Acılar, hüzünler kimi zaman mutluluklar bu ilaç kokan koridorlarda yaşanır. Fakat size bu içeriğimiz içerisinde anlattığımız hastahane, diğer mekanlara göre biraz farklı...

Hastaneler ve duygular... Acılar, mutluluklar hepsi içerisinde yer alır. Peki hikayeleriyle nam salmış hastaneler yok mudur? Elbette vardır. Örneğin; Paronormal Akıl Hastanesi...

Şöhreti oldukça kötü olan bu hastahane; Amerika’nın Kentucky eyaletinde bulunuyor. Burası ilk başta tüberküloz hastahanesi olarak 1910 yılında hizmet vermeye başlamış bir senatoryumdu fakat zamanla tüberküloz tedavi edilemeyen, ölümcül bir hastalık olduğundan dolayı bu tedaviye gelmiş olan insanlar karantinada tutulmaya başlanmış.

Tüberkülozun tedavi edilmesi için gereken şey streptomisin adlı bir ilaç. Bu ilacın bulunup geliştirilmesine sürecine kadarlık kısımda; tam 64.000 insan hayatını kaybetmiş.

Hastahane 1961 yılında kapatılsa da 1 sene sonra akıl hastanesi olarak tekrar açılmış ve hastalara kötü davranıldığı için kapatıldığı 1982’ye kadar hizmet vermiş.

Anlatılanlara göre bu tarihler içerisinde; birçok ilginç ve doğaüstü olay gerçekleşmiş. Özellikle hastahanenin 3. ve 5. katlarında doğaüstü olayların yaşandığı söylenir. En meşhur odası ise 502 numaralı odadır. Hastanenin bir diğer çok konuşulan yeri ise ölen hastaların cenaze arabalarına taşındığı “Ölüm Tüneli” olarak da bilinen 150 metrelik tüneldir.

Bu ilginç hikayesiyle birçok oyuna ve filme konu olan Waverly Hills Sanatorium'dan geriye ise işte bu boş bina kaldı.

Poronormal Akıl Hastanesi, o eski dokusunu taşımaya devam ediyor
Poronormal Akıl Hastanesi, o eski dokusunu taşımaya devam ediyor

Hastane koridorları halen yaşanmışlığını üzerinde taşıyor
Hastane koridorları halen yaşanmışlığını üzerinde taşıyor

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / ONTRAVA