Pakistan Keşmir'de çığdan ölenlerin sayısı 57'ye yükseldi

Arşiv
Arşiv

Pakistan'da son 24 saatte yoğun kar nedeniyle oluşan çığda ölü sayısının 57'ye yükseldiği belirtildi. Çığda çok sayıda kişinin de kayıp olduğu bildiriliyor. Yoğun kar yağışı sebebiyle çığ tehlikesi sürüyor.

Pakistan'ın Keşmir bölgesinde son 24 saatte meydana gelen çığlarda en az 57 kişi hayatını kaybetti. Çığlara ilişkin açıklama yapan yetkililer çok sayıda insanın da kayıp olduğunu bildir. Keşmir'in, Hindistan'ın kontrolünde olan bölgede de en az 10 kişinin çığ nedeniyle öldüğü açıklanmıştı.

Pakistan'ın diğer bölümlerinde ölümler yaşanıyor

Pakistan'da pazar gününden bu yana yağan yoğun kar nedeniyle çöken çatıların altında kalarak ya da sele kapılarak hayatını kaybedenlerin sayısının 41'e yükseldiği belirtildi.

Belucistan Eyaleti Afet Yönetim Ajansı Başkanı İmran Zarkon, eyalette pazar gününden bu yana yoğun kar yağışı nedeniyle çöken çatıların altında kalan 22 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek yolların ve havalimanının da kar yüzünden kapandığını kaydetti.

Pakistan'ın kontrolündeki Azad Cammu ve Keşmir ile Sindh ve Pencap eyaletlerinde ise yoğun yağışlar su baskınlarına neden oldu.

Ulusal Afet Yönetim Ajansından (NDMA) yapılan açıklamaya göre, Keşmir'de 15 kişi su baskınlarında hayatını kaybetti, Sindh eyaletinde bir, Pencap'ta ise üç kişi öldü.

Asker kurtarma çalışmalarına katıldı

Belucistan ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde de kar nedeniyle birçok yerleşim yeriyle bağlantı kurulamıyor.

Kapanan yollarda mahsur kalan 500 kişi askerler tarafından kurtarılırken bazı bölgelerde kurtarma çalışmalarına helikopterler de katıldı.

Ülkenin en önemli turizm noktalarından olan Gilgit-Baltistan eyaleti de son 50 yılın en yoğun kar yağışına sahne oldu. Eyalette dağlık bölgelere yapılacak yolculuklar için çığ ve heyelan tehlikesinin bulunduğu belirtildi.