Piyasalar hareketlendi: Dolar, euro ve altın rekor kırdı

Arşiv
Arşiv

Dolar 8,5995 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Euro ise 10,47 ile rekor tazeledi. Dolardaki yükselişten etkilenen altının gram fiyatı 522,5 lira ile son 7 ayın en yüksek seviyesini gördü. Çeyrek altın 854 liradan, cumhuriyet altını da 3 bin 481 liradan satılıyor.

Yeni güne yükselişle başlayan dolar, Kasım 2020'deki 8,58'lik tarihi zirvesini geçerek 8,5995 ile rekor tazeledi. Dolardaki yükselişe paralel olarak euro da 10,47 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Gram altın fiyatı ise son 7 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 522,5 liradan alıcı buluyor.

Çeyrek altın ne kadar?

Aynı dakikalarda çeyrek altın 854 lira, cumhuriyet altını da 3.481 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise önceki kapanışın yüzde 0,3 altında 1.890 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Analistler, altının ons fiyatındaki gerilemeye karşın yurt içinde yükseliş eğilimindeki dolar kurunun altın fiyatlarını desteklediğini ifade etti. Teknik açıdan ons altında 1.900 doların direnç olarak öne çıktığını aktaran analistler,1.870 ve 1.855 doların destek konumunda olduğunu kaydetti.

Gram altın son 7 ayın zirvesinde
Gram altın son 7 ayın zirvesinde

Dolardaki artışın nedeni ne?

ABD haftalık işsizlik maaş başvuruları dün açıklanan verilere göre 2020 Mart ortasından beri en düşük seviyesini görürken, şirketler ekonominin yeniden açılmasıyla artan talebi karşılayabilmek için çalışan bulmaya çalışıyor.

ABD'de yayımlanan diğer verilere göre kapsamlı yardım paketinden destek bulan ekonomik büyüme ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 6.4 artış kaydetti.

ABD ekonomisinin hızlı toparlanması, ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalıyla verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce başlanacağı beklentisini gittikçe daha çok destekliyor. Bu süreç gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı yaratırken dış finansman ihtiyacı daha yüksek olan olan Türkiye gibi ülkeleri ise çok daha belirgin etkiliyor.

Dolar ve euro tarihin en yüksek seviyesine çıktı
Dolar ve euro tarihin en yüksek seviyesine çıktı

S&P'nin raporu bekleniyor

Haftanın son işlem gününde yurt içinde yoğun veri gündemine ek olarak Standard and Poors'un (S&P) daha önce de açıkladığı takvimde yer alan olası Türkiye raporu beklenecek. S&P'nin Türkiye için kredinotu "Durağan" görünüm ile "B+" seviyesinde bulunuyor ve piyasalarda muhtemel bir değerlendirme gelse bile Türkiye'nin notunda ve görünümünde bir değişiklik beklenmiyor.

İç piyasa gündemi

Bugün iç piyasada TCMB'nin yılda iki kez açıkladığı Finansal İstikrar Raporu'nda yer alan ifadeler takip edilecek. Veri gündeminde Nisan ayı dış ticaret istatistikleri ve Mayıs ayı ekonomik güven endeksi yer alıyor.