Prof. Dr. Beril Dedeoğlu yoğun bakımda

Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti.
Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti.

Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nda görev yapan isimlerden Prof. Dr. Beril Dedeoğlu beyin kanaması geçirmişti. Dedeoğlu tedavi gördüğü Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde cihaza bağlı olarak yaşam mücadelesi veriyor.

Cihaza bağlı

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak Twitter hesabından Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ile ilgili çıkan 'hayatını kaybetti' haberlerine ilişkin olarak açıklama yaparak,

''Beril hocamın rahatsızlığını başından bu yana yakından takip ediyoruz. An itibariyle de hastanedeyim; eşi ve yakınlarıyla birlikteyiz.Hocam cihaza bağlı olarak yaşıyor.Nereden kaynaklandığını bilmediğimiz yanlış haberler konusunda hastane yönetimi de açıklama yapacak'' dedi.

İlk açıklama geldi

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Prof. Dr. Dedeoğlu'nun tedavi gördüğü Şişli Florence Nightingale Hastanesi'ne gelerek, eşi Hasan Basri Dedeoğlu ve yakınlarıyla görüştü.

Kendisinin konuyu yakından takip ettiğini, aile ile sık sık görüştüğünü belirten Albayrak, kritik sürece girildiğinin farkında olduğunu dile getirdi.

  • Sabah Dedeoğlu'nun ağabeyi ile görüştüğünü, sonrasında hastaneye gelirken "ölüm" iddialarıyla karşı karşıya kaldığını anlatan Albayrak, "Ben yoldayken bir son dakika bilgisi paylaşıldı. Ben yola çıkmadan önce de abisiyle görüştüm, 'Bir değişiklik yok.' demişti. Telefonu kapattım, son dakikalar başladı. Tekrar aradım, 'Bir değişiklik mi oldu?' diye sordum, 'Hayır olmadı, bizim de haberimiz yok.' dedi." ifadelerini kullandı.
  • Hastaneye geldikten sonra Dedeoğlu'nun yakınlarıyla görüştüğünü, görüşme esnasında Başhekim Dr. Okan Özçeker'in odaya gelerek aileye bilgi verdiğini kaydeden Albayrak, "Son durum, ortak kararla destek ünitesinden çekip kendi doğal akışı içerisinde sonuç beklenecek." dedi.

Beril Dedeoğlu kimdir?

Beril Dedeoğlu 1961'de Ankara'da dünyaya geldi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1986'da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam'ın asistanı olarak, 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde başladı. Bir dönem Kadir Has Üniversitesi'nde ders verdi. Ayrıca, Uluslararası Güvenlik ve Strateji, Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler alanlarında birçok kitabı ve makalesi bulunuyor.

1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İkitisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi.
1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu. Aynı yıl Galatasaray Üniversitesi İkitisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığına getirildi.

6 Şubat 2012 tarihinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atandı. 2015 yılında Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev yaptı.

 Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nda görevliydi.
Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nda görevliydi.

28 Şubat 2017 tarihinde, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun'un yerine Ege Üniversitesi Rektörvekili olarak atandı. Beril Dedeoğlu, en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nda görevlendirilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >