Prof. Dr. Naci Görür 'endişeye kapıldım' diyerek uyardı: Marmara depremi öne çekilmiş olabilir

Prof. Dr. Naci Görür
Prof. Dr. Naci Görür

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Eylül ve Ocak aylarındaki depremlerin yerlerinin kendisini endişelendirdiğini belirterek, "Küçük de olsalar bu depremlerin, beklenen Marmara depremini öne çekmiş olabileceğini düşünüyorum" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da beklenen 7'nin üzerindeki depremle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Görür, Marmara tabanını boydan boya kesen doğrultu atımlı fayın üç kola ayrıldığını söyledi. Görür, İstanbul’u etkileyecek depremin 70-75 km uzunluğundaki Yeşilköy açıklarında başlayıp orta Marmara çukurluğunda devam eden Kumburgaz fayında meydana geleceğini düşündüklerini belirtti.

"Marmara depremini öne çekmiş oldu"

Kilitli olan bu fayın kırıldığı takdirde 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini ifade eden Görür, Marmara’da en son 26 Eylül 2019’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki ve 11 Ocak 2020 tarihli 4.7 büyüklüğündeki depremlerin bu kolun batı ucunda meydana geldiğini söyledi.

  • Görür çok önemli bir uyarı yaparak "Son depremler bu kolun batı ucunda gerçekleşince şahsen ben endişeye kapıldım. Küçük de olsalar bu depremlerin beklenen Marmara depremini öne çekmiş olabileceğini düşünüyorum" dedi.

Kaynak: Sözcü

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >