Ruhani jete girdi Türkiye'ye 'Kovsar' mesajı gönderdi

İran yerli savaş uçağı Kovsar'ı tanıttı!
İran yerli savaş uçağı Kovsar'ı tanıttı!

İran kendi imkanları ile ürettiği dördüncü nesil savaş uçağı Kovsar tanıtımını yaptı. Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla gerçekleşen tanıtımda Ruhani, dost ve komşu Türkiye ile savunma sanayii alanında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

İran medyası, gelişmiş havacılık ve ateş kontrol sistemleriyle donatılmış dördüncü nesil bir savaş uçağı olan Kovsar'ın yerli imkânlarla üretildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin emriyle havalanan uçak, savaş ve eğitim amaçlı tek ve çift kabin olarak kullanılabiliyor.

Türkiye ve Pakistan'a ortak üretim çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın Türkiye ve Pakistan'la ortaklaşa uçak üretmeye hazır olduğunu duyurdu. İran'ın Kovsar(Kevser) adlı ilk gelişmiş yerli savaş uçağının tanıtım töreninde konuşan Ruhani, "Müttefik, dost ve komşu Türkiye ve Pakistan'ın yardımıyla kademeli olarak uçak üretebiliriz" dedi.

Söz konusu ortak projenin üçte birini İran tarafından kalan kısmının diğer ülkeler tarafından üstlenebileceğini kaydeden Ruhani, seri üretimle üretilen uçak sayısının arttırabileceğini söyledi.

İran bugün ayrıca gelişmiş havacılık ve ateş kontrol sistemleriyle donatılmış dördüncü nesil Kovsar adlı savaş uçağını kendi imkânlarıyla ürettiğini açıkladı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >