Rus askeri Karabağ'a yerleşti, Türk-Rus anlaşması tamamlanıyor

Rus barış gücünün bölgeye sevkıyatı tamamlandı
Rus barış gücünün bölgeye sevkıyatı tamamlandı

Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanan anlaşma sonrası bölgeye gelen Rus barış gücünün sevkıyatı tamamlandı. Rusya Savunma Bakanı Şoygu yaptığı açıklamada, Türk-Rus ortak merkezi ve görevlerine dair hususlarında tamamlanma aşamasında olduğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan toplantıda Dağlık Karabağ'daki duruma ilişkin bilgi verdi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan anlaşmanın ardından takvim işliyor. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ve Ermeni siviller Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını terk etmeye başladı. Ancak bölgeyi terk eden bazı Ermeniler geride büyük bir yıkım bırakıyor. Rus basınında da yer alan görüntülerde, Kelbecer'de Ermeniler yaşadıkları evlerin kapı ve pencerelerine kadar her şeyini söküyor. Bazıları evlerini boşalttıktan sonra Azerbaycanlıların eline geçmemesi için yakıyor.

Rus askerlerinin bölgeye konuşlanması işlemlerinin tamamlandığını ve görevlerini yerine getirdiğini aktaran Şoygu, 10 Kasım'da Dağlık Karabağ'daki çatışmaları durduran anlaşmanın sağlanmasından bu yana Rusya'dan 250 uçak seferi ile bölgeye asker ve teçhizat gönderildiğini belirtti.

Şoygu, böylece 1960 asker, 552 araç ve teçhizatın gözlem noktası kurulan 23 bölgeye ulaştırıldığını kaydetti.

"Türk-Rus ortak merkezinin yeri anlaşması tamamlanıyor"

Türkiye ile Rusya arasında ateşkesin izlenmesi için ortak merkezin konumu ve görevi hususundaki anlaşma hakkında da bilgi veren Şoygu, "Azerbaycan topraklarında ateşkesin kontrolü için Türk-Rus ortak merkezi kurulması ile ilgili memorandum çerçevesinde, Türk tarafıyla ortak merkezin yeri ve görevleri konusunda anlaşma tamamlanıyor" ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilirAzerbaycan ordusu, 27 yıldır işgal altında olan Ağdam'a girdi