Rus Kızılordu Korosu Türkiye'de

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, İstanbul’da verecekleri konserde; koro üyeleri, orkestra, dansçı ve solistlerden oluşan 120 kişilik ekiple sahne alıyor.
Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, İstanbul’da verecekleri konserde; koro üyeleri, orkestra, dansçı ve solistlerden oluşan 120 kişilik ekiple sahne alıyor.

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, Türkiye Rusya Kültür Turizm Yılı etkinlikleri kapsamında, 9 ve 11 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak Türkiye'ye geldi. İlk konserini İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Büyükçekmece'de gerçekleştiren Kızılordu Korosu, bu akşam da Ataşehir Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda sevenleriyle buluşacak.

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu, 2019 Türkiye Rusya Kültür Turizm Yılı etkinlikleri kapsamında, 9 ve 11 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak İstanbullularla buluşuyor.

Kızılordu Korosu, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen konserlerin ilki Büyükçekmece'de Gazanfer Bilge Spor Salonu’nda gerçekleşti. İkincisi ise bu akşam saat 20.00’de Ataşehir Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda gerçekleşecek.

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu ve İstanbulluların buluşması 2019 Türkiye Rusya Kültür Turizm Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşiyor.

Onurlu sanatçılar

Konserlerde Rusya’nın “Onurlu Sanatçı” payesine sahip isimlerinden Nataliya Moskvina, Pavel Maksimov, Valeriy Gavva ve Vadim Ananyev; uluslararası yarışmalarda aldığı ödüllerle dikkat çeken Maksim Maklakov’un da aralarında bulunduğu pek çok isim solist olarak sahne alacak.

Konserlerde, Sovyet tarihinin en ünlü bestelerinden “Büyük Anayurt Savaşı” marşları olan Svyaşennaya Voyna ve Nesokruşimaya i Legendarnaya’dan; Katyuşa ve Kalinka’ya pek çok eser seslendirilecek. Koronun repertuvarında her zamanki gibi Türkçe eserler de bulunuyor. Koro ile okunacak İstiklal Marşı’nın ardından solistler Sevdan Olmasa ve Çanakkale Türküsü’nü seslendirecek.

Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu
Aleksandrov Rus Kızılordu Korosu

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayla 2019 "Türkiye Rusya Kültür ve Turizm Yılı’’ ilan edildi. Bu anlaşma kapsamında her iki ülkenin Kültür Bakanlıkları tarafından; 2019’da; konferanslar, sergiler, konserler yapılıyor; sinema, tiyatro, opera, bale gibi geniş yelpazede çok çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Kızılordu Korosu hakkında

  • Kızılordu başlangıçta Sovyetler Birliği halklarına ve cephelerde savaşan askerlerine moral ve motivasyon vermek amacıyla kurulmuş bir ordu korosudur. Bir ordu korosu olmasının da dışında, dünya müzik tarihinde de önemli bir yere sahiptir.
  • Koro, Rusya’nın halk şarkılarından kilise müziklerine, opera aryalarından şarkılara ve konser verdikleri ülkelerin hit parçalarına kadar birçok eseri repertuvarında bulunduruyor.
  • Dünyaca ünlü Sovyetler Birliği Marşı’nın bestecisi Aleksandr Aleksandrov koronun kurucularından olup vefatına kadar koronun şefliğini üstlendi.
  • Barış Manço’dan “Genç Osman”, Tarkan’dan “Şıkıdım” daha pek çok şarkı ve türkü Kızılordu Korosu tarafından CRR Konser Salonu Sahnesi’nde pek çok kez seslendirilmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >